https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe zakupy w historii MZK Toruń!

Szymon Spandowski
Ponad 60 procent pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji  w Toruniu to są nowoczesne autobusy niskopodłogowe.
Ponad 60 procent pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu to są nowoczesne autobusy niskopodłogowe. Sławomir Kowalski
MZK Toruń ogłosiło dwa przetargi na zakup 36 pojazdów - 35 autobusów i jednego wozu pogotowia technicznego. To będą największe zakupy autobusowe w historii toruńskiej spółki.

Do końca listopada przewoźnik będzie czekał na oferty dotyczące dostawy 14 autobusów niskopodłogowych o napędzie hybrydowym. Pojazdy te mają być wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, Wi-Fi, USB - będą to pojazdy niskopodłogowe - z możliwością przewozu osób niepełnosprawnych.

- Autobusy hybrydowe będą zakupione w ramach projektu BiT-City II - mówi Piotr Reich, rzecznik MZK w Toruniu. - Pierwsze siedem pojazdów ma zostać dostarczonych do 20 września 2018 roku, natomiast pozostałe siedem oraz pojazd pogotowia technicznego do końca października 2018 roku.

Polecamy: 8 lat za życie Kingi. jest wyrok za zabójstwo w Grzywnie [SZCZEGÓŁY SPRAWY]

W partiach po siedem sztuk mają być również dostarczane autobusy zasilane olejem napędowym. MZK zamierza wzbogacić swój tabor o 21 takich pojazdów.

- Autobusy te będą posiadać silniki spełniające wymagania normy minimum Euro 6, będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone m.in. w automaty do sprzedaży biletów, monitoring, gniazda USB, Wi-Fi - dodaje Piotr Reich.

Wszystkie autobusy powinny się znaleźć w Toruniu pod koniec października przyszłego roku. Tak się stanie, je-żeli przewoźnikowi dopisze szczęście i wszystko uda się załatwić w przewidzianych terminach. Pod tym względem MZK ma jednak ostatnio pecha. Pięć nowych autobusów firmy Ursus, które miały dotrzeć do Torunia do końca ubiegłego roku, trzeba było odesłać do producenta . Po poprawkach miały wyjechać na ulice miasta, jednak tak się nie stało, bo nadal nie spełniały wymogów toruńskiego przewoźnika.

Czytaj: Pacjent z seksualnymi zarzutami

Zastrzeżenia pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji dotyczyły układu ogrzewania, instalacji elektrycznej, jednego ze sterowników, a także poręczy w autobusie oraz mocowania osłon. W związku z tym, że Ursus nie potrafił poradzić sobie z tymi mankamentami, związane z tym perturbacje trwały kilka miesięcy.

Miejski Zakład Komunikacji dysponuje obecnie 145 autobusami czterech marek: MAN, Solaris, Ursus i Jelcz. 63 procent z nich to pojazdy niskopodłogowe. Linie autobusowe (37 dziennych i trzy nocne) mają w sumie 486 kilometrów długości, krąży po nich średnio sto dwadzieścia autobusów dziennie. Rocznie pokonują one ponad dziesięć milionów kilometrów.

Co należałoby zmienić w funkcjonowaniu toruńskiego MZK? Zestawienie powstało na podstawie pojawiających się na Facebooku oraz stronie internetowej opinii Czytelników "Nowości". Sprawdźcie co by zmienili! >>>>>>

Czytelnicy o komunikacji miejskiej w Toruniu. Co należy zmie...

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Torunianka
Gdzie te nowe autobusy,które miały być dostarczone(po 7 do końca września i końca października 2018r)?Póki co po ulicach jeździ mnóstwo starych rozpadających się pojazdów.Strach nimi jeździć,gdyż doszło kilka razy do zapalenia się pojazdów.Hałas silnika,który słychać w środku jest nie do zniesienia.Komunikacja toruńska to chyba najgorsza komunikacja w kraju.
M
Mieszkaniec
To jest kampania wyborcza Michala . W tym roku nic nie kupili. 300 tys miasto nie mialo by doplacic do 7 autobusow . Gzie jest kasa za kary Ursusa i Firmy bylego Dyr Glonka ?
m
mieszkaniec
Najlepiej kupić autobusy produkowane przez Ursus. Drzwi bez pomocy pasażerów się nie zamykają. Najlepsze są mikroursusy na normalnych liniach (11, 10, 26), są takie duże.
A
Adam
Pojazdy hybrydowe i pojazdy na prąd to pseudoekologia popierana przez ekoterorystów, zielonych i przewrotne, niedouczone lewactwo.
Ekologiczne pojazdy to na LPG czy benzyna lub ostatecznie nowoczesne diesle.
P
Pol
Gdyby pan Rydzyk zaplacil po cenych rynkowych za tereny ktore dostaje w porcie drzewnym to wystarczyloby na 100 takich autobosow !!
G
Gość
Takie zakupy powinny być dokonywane co najmniej co 5 lat !
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska