To największy ośrodek wczasowy i turystyczny w polskich Sudetach.
Miejscowość cenią sobie nie tylko miłośnicy górskich krajobrazów, ale także liczni entuzjaści aktywnego wypoczynku, piechurzy, rowerzyści, a zwłaszcza miłośnicy białego szaleństwa.
Najpierw była huta
Dzieje zimowej stolicy Sudetów, jak nazwa wskazuje związane są ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w tym rejonie już w XIV wieku, a produkcja szkła rozwijała się w ciągu następnych stuleci. W XIX wieku, gdy nastała moda na góry, w tym na Karkonosze źródłem utrzymania miejscowej ludności w coraz większym stopniu zaczęła stawać się obsługa przybyszów z nizin. Rozwój turystyki górskiej znacznie przyspieszył, gdy na początku XX wieku do Szklarskiej Poręby poprowadzono linię kolejową. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać pensjonaty i hotele. Do wybuchu II wojny światowej powstały też obiekty infrastruktury sportowej, m.in. skocznia narciarska i tor bobslejowy.
Gwałtowny wzrost popularności Szklarskiej Poręby nastąpił po II wojnie światowej, gdy większą część jej bazy noclegowo-wypoczynkowej przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych, a miejscowość stała się jednym z centrów masowego wypoczynku Polaków.
Propozycje dla aktywnych
Dziś perła Karkonoszy przeżywa swoją drugą młodość. Przyciąga urokliwym położeniem, utrzymaną w stylu norweskim i szwajcarskim zabudową, pięknem górskiego krajobrazu oraz szeroka paletą propozycji w zakresie aktywnego spędzenia urlopu czy weekendu.
Górujący nad Szklarską Porębą szczyt Szrenicy to mekka narciarzy, którzy mogą oddawać się bez reszty swojej pasji korzystając z licznych wyciągów. Pobliska Polana Jakuszycka zapewnia idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Na wędrowców czeka ponad sto km tras. Wiodą one m.in. przez szczyty (Szrenica, Łabski Szczyt), rezerwaty przyrodnicze (np. Śnieżne Kotły niezwykłe relikty epoki polodowcowej), śródleśne trakty, w pobliżu fantazyjnych grup skalnych (Chybotek, Krucze Skały, Twarożnik i Trzy Świnki) i nieodległe wodospady (Kamieńczyka i Szklarki). Zmęczeni piechurzy znajdą ciepłą strawę i gorącą herbatę w kilku schroniskach górskich.
Muzea i atrakcje okolicy
Turysta nie będzie się też nudzić w samej Szklarskiej Porębie. W tej rozległej miejscowości jest kilka wartych uwagi obiektów. To przede wszystkim Muzeum Mineralogiczne, gdzie wśród setek eksponatów zobaczymy skalne odciski dinozaurów. Ciekawymi zbiorami wabi Muzeum Ziemi i Muzeum Energetyki, utworzone w budynku starej elektrowni wodnej. Warto zwiedzić dom pisarzy Carla i Gerharta Hauptmanów oraz dom malarza Wlasitimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego. A komu mało wrażeń może pojechać do uzdrowiska Świeradów czy Karpacza, gdzie zaczyna się najpopularniejszy szlak prowadzący na najwyższy szczyt Karkonoszy Śnieżkę. Zawsze też można wyskoczyć do Spindlerowego Młyna czy Harrachova, najpopularniejszych ośrodków turystycznych w czeskich Karkonoszach.
Jak przystało na renomowany ośrodek turystyczny, Szklarska Poręba kusi mnóstwem restauracji, pubów, barów, pizzerii i kafejek, gdzie można nie tylko smacznie zjeść, ale i miło spędzić czas.
Do zimowej stolicy Sudetów, położonej przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego Jakuszyce Harrachov dojedziemy bez problemu autem. Ci, którzy zdecydują się na pociąg, w nagrodę otrzymają niezapomniane widoki Karkonoszy z najwyżej położonej linii kolejowej w Polsce.