https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższy stopień zagrożenia i podtopienia w kraju

IAR
fot. sxc
Wyższa temperatura i szybkie topnienie śniegu powoduje podwyższenie się stanu wód w wielu rejonach Polski. Synoptycy ostrzegają przed lokalnymi podtopieniami. W kilku regionach - między innymi w województwach dolnośląskim, lubuskim i lubelskim - ogłoszono najwyższy, trzeci stopień zagrożenia - podaje IAR.

www.pomorska.pl/krajswiat

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat

Drugi stopień zagrożenia jest w Podkarpackiem, na Śląsku i w Małopolsce.

W województwie podlaskim, na Narwi oraz jej dopływach spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie wody wysokiej. Lokalnie możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W ciągu najbliższej doby dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego przewidywane są między innymi na Odrze i na Widawie. Ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego mogą wystąpić też lokalnie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej.

Na Podkarpaciu, w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i spływem wód roztopowych, w zlewni Wisłoki, Wisłoka i Sanu spodziewane są wahania poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego, meteorolodzy ogłosili także w województwie łódzkim. W ciągu najbliższej doby na rzekach będą tam występować wzrosty stanu wody z przekroczeniami stanu alarmowego na Pilicy w Sulejowie i na Luciąży w Kłudzicach.

Przekroczenia stanów ostrzegawczych występują na Czarnej Malenieckiej i na Bzurze.

Podobna sytuacja będzie się utrzymywać w województwie mazowieckim, tam również jest 3 stopień zagrożenia. Wzrost w strefie powyżej stanów alarmowych przewiduje się na Wiśle w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej oraz na Liwcu w Zaliwiu.

Trudna jest także sytuacja w Świętokrzyskiem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska