Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższy zasiłek macierzyński w Kujawsko-Pomorskiem to 37 tys. zł. Wiemy, kto go dostaje

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Kwota  zasiłku macierzyńskiego zależy od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia Pixabay.com
Ten rekordowy w 2023 roku zasiłek macierzyński wypłacił toruński Oddział ZUS. W bydgoskim Oddziale ZUS najwyższy wypłacony zasiłek w ubiegłym roku wyniósł 28 tys. zł brutto.

Są mamy i tatusiowie, którzy przebywając w domu z maluchem mogą liczyć na spory przelew z ZUS. Wcześniej sobie taki wysoki zasiłek macierzyński wypracowali. Kwota zasiłku uzależniona jest bowiem od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia.

- Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziło się dziecko lub zostało przyjęte na wychowanie - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, jeżeli przed porodem ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, zasiłek macierzyński będzie wypłacany od tej samej podstawy wymiaru, od której wypłacany był zasiłek chorobowy.

Oto najwyższe zasiłki macierzyńskie w Kujawsko-Pomorskiem w 2023 roku

Poprosiliśmy ZUS o informacje o najwyższych zasiłkach macierzyńskich w naszym regionie w 2023 roku. Jak się okazuje, najwyższy zasiłek macierzyński w ubiegłym roku wypłacił toruński oddział ZUS. 36 977,92 zł brutto otrzymała kobieta zatrudniona na umowę o pracę. To zasiłek za 196 dni urlopu rodzicielskiego. Podstawa wymiaru wynosi 6190,44 zł. Drugi najwyższy zasiłek macierzyński wypłacił z kolei ZUS Oddział w Bydgoszczy. 28 128,16 zł brutto za 31 dni urlopu macierzyńskiego otrzymała także mama pracująca na etacie. W jej przypadku podstawa wymiaru wyniosła 27 220,73 zł.

Kolejne najwyższe zasiłki macierzyńskie, jakie w 2023 roku otrzymali rodzice z naszego regionu, wyniosły:

  • 25 294,64 zł brutto (kobieta zatrudniona na umowę o pracę za 89 dni urlopu macierzyńskiego; podstawa wymiaru 14 305,60 zł),
  • 19 689,65 zł brutto (kobieta zatrudniona na umowę o pracę za 31 dni urlopu rodzicielskiego, podstawa wymiaru 27 220,73 zł),
  • 9265,76 zł brutto (tata zatrudniony na etacie za 14 dni; urlopu ojcowskiego, podstawa wymiaru 19 855,15 zł) i
  • 8847,30 zł brutto (tata prowadzący działalność gospodarczą za 14 dni urlopu ojcowskiego, podstawa wymiaru 18 958,63 zł).

Tyle wynosi zasiłek macierzyński

Od 26 kwietnia 2023 roku zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. A jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Tu zawsze zasiłek będzie wynosił 70 proc.

W przypadku niewykorzystania ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (w wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru) w pierwszym roku życia dziecka, rodzic może złożyć wniosek o jednorazowe wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie przysługiwać w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Nie przegap

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska