Wczoraj w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle przygotowywano już ekspozycję, która otwarta zostanie w spichrzu w piątek o godz. 17. Poświęcona jest historii zespołu pieśni i tańca "Krajna", który od lat rozsławia Nakło w regionie, ale nie tylko.
Pamiątki z domowych kronik
Wystawę ulokowano na parterze spichrza. - Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Nakielskiego Ośrodka Kultury. Ale są też pamiątki wypożyczone od prywatnych osób, głównie archiwalne zdjęcia, które na co dzień znajdują się w domowych kronikach byłych członków "Krajny" - informuje Michał Dubkowski, dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Zatańczą, jak 30 lat temu
To przy tej placówce, od 35 lat, zespół działa. W NOK odbywają się obecnie także próby byłych członków zespołu. Bo rzucono pomysł, by jesienią, podczas jubileuszowej uroczystości w Nakle, zaprezentowała się "Krajna" z dawnych czasów".
Występ ten przygotowuje Elżbieta Kornaszewska, córka patrona NOK, która w początkach istnienia zespołu była choreografem "Krajny", a obecnie szefuje Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej.
Stowarzyszenie może więcej
Niedawno członkowie zespołu i osoby z nim związane założyli własne stowarzyszenie, które także nazywa się "Krajna". Jak wyjaśniają chcą bardziej skutecznie promować wiejski folklor terenu Krajny i Kujaw, prowadzić działalność koncertową i wydawniczą, edukować młodzież...
W minionych latach "Krajnie" zdarzało się wojażować nie tylko po Polsce, ale i innych krajach. W tym roku też wyjadą za granicę.
- We wrześniu planujemy wyjazd do Elsterwerda w Niemczech - informuje dyrektor NOK.
Czytaj e-wydanie »