Zawody organizowane są w regionie co dwa lata. Już po raz trzeci ich gospodarzem było Nakło i działający tu od dziewięciu lat Warsztat Terapii Zajęciowej. "Pod Dębem".
Rozgrywki przeprowadzono w nowoczesnej sali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Nakle.
Tylko Środowiskowy Dom Samopomocy w Cielu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej "Modrzew" z Bydgoszczy wystawiły po jednej drużynie. Warsztaty terapii zajęciowej z pozostałych miejscowości: Grudziądza, Kowalewa Pomorskiego, Szubina, Mroczy, Wapna i Nakła - miały po dwie reprezentacje. Nie dojechały, oczekiwane w Nakle, reprezentacje z Gądecza i Wałcza.
Czytaj: Wysokie progi w nowych niskopodłogowych tramwajach
Boccia to jedna z konkurencji paraolimpijskich. Rzuca się najpierw białą kulę. Potem zawodnicy rzucają kule kolorowe. Wygrywa ten, którego kula zatrzyma się najbliżej białej. Najlepiej rzuty wychodziły reprezentantom WTZ z Wapna. Aż dwie drużyny z tej miejscowości stanęły na podium zawodów zajmując pierwsze i trzecie miejsce. Miejsce drugie wywalczyła jedna z drużyn wystawionych przez WTZ "Nasz Dom" z Mroczy. Warsztat w tej miejscowości działa od 2005 r. Z zajęć korzysta 30 osób.
Nie zabrakło występów artystycznych. Te dla gości przygotowała grupa z WTZ "Pod Dębem" w Nakle.
- Nasz warsztat powstał 1 grudnia 2003 r. Mamy 20 uczestników. Potrzeby są jednak znacznie większe. Jest sporo osób oczekujących. Bo do szkoły specjalnej dzieci chodzić mogą do 25 lat. Potem zawieszone są w próżni - mówi Izabela Dyks, kierownik nakielskiego WTZ.
Placówka działa pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Nie ma własnej siedziby, to wielka bolączka. Nakielski WTZ korzysta z gościny Domu Pomocy Społecznej w Nakle. To właśnie w DPS-ie w dniach 5 i 6 grudnia odbędzie się kiermasz prac świątecznych wykonanych przez uczestników warsztatu.
Sobotnie zawody dały zawodnikom wiele radości.
A już niedługo kolejne. W styczniu w Zespole Szkół w Rynarzewie niepełnosprawni z całego regionu wezmą udział w rozgrywkach tenisa stołowego.