W tym tygodniu przekazano do druku biografie ofiar Katynia z powiatu nakielskiego, których nazwiska wyryto na pomniku. Jest ich 73. Monument w niedzielę odsłonięty zostanie przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle.
Do szkół i bibliotek
Broszurka z biografiami ofiar ukaże się drukiem, staraniem pracowników Starostwa Powiatowego w Nakle, w nakładzie 1000 egzemplarzy.
- Publikacja trafi głównie do szkół i bibliotek, by służyła młodzieży - poinformował "Pomorską" Zbigniew Sabaciński, etatowy pracownik Zarządu Powiatu.
Kanclerz poświęci
Starostwo Powiatowe w Nakle ufundowało też pomnik, który za zgodą ks. proboszcza Grzegorza Nowaka, stanął przy Farze. Pierwotnie miał on kosztować 22 tys. zł. Ostatecznie wydano na ten cel 26 tys. zł.
W niedzielę o godz. 14 ks. prałat Lech Bilicki, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, odprawi uroczystą mszę św. i dokona poświęcenia pomnika.
W rocznicę zbrodni
Nad tragicznym losem ofiar zadumać się będzie można także kilka dni później, gdy w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle otwierana będzie wystawa pt. "Charków - Katyń - Twer- Bykownia. W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej". Na wernisaż organizatorzy zapraszają mieszkańców powiatu w piątek 17 września o godz. 17.
Historyczna ekspozycja przygotowana została przez muzeum we współpracy z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Instytutem Archeologii UMK w Toruniu oraz Polskim Towarzystwem Numizmatycznym (oddział w Bydgoszczy).