Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Karolewie odsłonięto imienne tablice inskrypcyjne pomordowanych w obozie zagłady. Mamy zdjęcia z uroczystości

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Obchody 84. rocznicy utworzenia obozu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie.
Obchody 84. rocznicy utworzenia obozu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie. UM Więcbork
84. rocznicę utworzenia obozu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie władze Więcborka upamiętniły odsłonięciem imiennych tablic inskrypcyjnych pomordowanych, na których znalazło się 377 nazwisk zidentyfikowanych ofiar hitlerowców. W 1939 roku karolewski las stał się miejscem kaźni 1791 mieszkańców Krajny.

Karolewo to jedno z najmroczniejszych miejsc w regionie, mając na uwadze początek II wojny światowej. Zapisało się w historii lokalnej społeczności jako miejsce mordu prze hitlerowskie Niemcy mieszkańców Krajny. W tym miejscu, obok obozu zagłady w Radzimiu (również w powiecie sępoleńskim) jesienią 1939 roku na terenie majątku ziemskiego nieopodal Więcborka niemiecka formacja Selbstschutz Westpreussen utworzyła prowizoryczny obóz koncentracyjny. Do obozu dla internowanych w Karolewie trafiali mieszkańcy powiatu sępoleńskiego, a także sąsiednich powiatów, aresztowani w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji. Większość osadzonych tam Polaków rozstrzelano w pobliskich lasach. Niespełna dwudziestu członków hitlerowskiej organizacji w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Co najmniej, bo rozstrzelanych ofiar mogło być więcej, nawet kilka tysięcy. Blisko 400 udało się zidentyfikować. Historię tego miejsca opisuje dr Izabela Mazanowska z IPN w monografii „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen”.

Tablice inskrypcyjne ofiar II wojny światowej

Gmina Więcbork w każdą pierwszą niedzielę września, na cmentarzu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie, upamiętnia pomordowanych w niemieckim obozie zagłady. Kolejnym wyrazem pamięci stało się, w niedzielę, 3 września, odsłonięcie imiennych tablic inskrypcyjnych pomordowanych. To 377 nazwisk zidentyfikowanych osób. Odsłonięcia tablic dokonali:

  • Marek Bąkowski – przedstawiciel rodzin pomordowanych w obozie w Karolewie,
  • Mieczysław Góra - prokurator Instytutu Pamięci Narodowej,
  • dr Grażyna Szabelska – pełnomocnik wojewody ds. rodziny,
  • Iwona Kozłowska – Poseł na Sejm RP,
  • Waldemar Kuszewski – burmistrz Więcborka,
  • Anna Łańska – przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku.

- Ustawienie tablic upamiętniających na zewnątrz, przy kaplicy i grobach, było naszym marzeniem. Przedstawicielom samorządu terytorialnego zależało na tym, aby osoby nawiedzające cmentarz mogły znaleźć nazwisko swojego bliskiego, znajomego, który był ofiarą niemieckich zwyrodnialców. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza – podkreślił burmistrz Waldemar Kuszewski.

Obchody odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, ich zwieńczeniem był Apel Pamięci przeprowadzony przez żołnierzy 11 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy zakończony salwą honorową. Na mogiłach przy tablicach upamiętniających pomordowanych złożono wiązanki i zapalono znicze. Uroczystości zwieńczyła msza święta.

Bieg Pamięci Karolewo – Więcbork

Tradycyjnie już, odbędzie się Bieg Pamięci Karolewo-Więcbork. Dwunasta edycja pod patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego zaplanowana jest na 16 września. Do pokonania jest 10 kilometrowy dystans. Trasa biegu będzie prowadziła przez wsie Jastrzębiec, Śmiłowo, następnie w Więcborku przez ulice Powstańców Wielkopolskich, Zamkową, Potulickich, Promenadę, Strzelecką i Sportową i na stadion miejski. Organizatorem zawodów jest MGLKS “GROM” Więcbork oraz Burmistrz Więcborka.

Zapisy na bieg TUTAJ

Zobacz zdjęcia z odsłonięcia imiennych tablic inskrypcyjnych pomordowanych w Karolewie:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska