Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
Gdzie nie spojrzeć, tam wąsy Józefa Piłsudskiego. Jak to się stało, że znakiem firmowym polskiej niepodległości stał się wyłącznie Marszałek? Kiedy wykruszyli się z tego pocztu pozostali bohaterowie wolności? - Rzeczywiście, postać Józefa Piłsudskiego zdominowała nasza pamięć, o czym świadczy liczba pomników i ulic nazwanych jego imieniem. Jest w tym rażąca niesprawiedliwość, bo ojców niepodległości jest wielu. Głównym powodem tego zdominowania pamięci potomnych przez Piłsudskiego jest fakt, że to właśnie marszałek przejął pełnię władzy, a władza ma to do siebie, że ten kto rządzi kształtuje rzeczywistość, w tym również rzeczywistość historyczną. Po 8 latach niepodległości to otoczenie Józefa Piłsudskiego uzyskało wszystkie narzędzia do kształtowania pamięci. Pozostali - Dmowski i w dużej mierze również Witos - byli stopniowo wypychani z oficjalnej narracji. Ale to nie jedyny powód - Józef Piłsudski miał również szczęście umrzeć w odpowiednim momencie, kiedy był już symbolem państwa, ale jednocześnie nie był odpowiedzialny (przynajmniej bezpośrednio) za dalsze, tragiczne losy państwa. A przecież dyskusja dotycząca tej odpowiedzialności była w środowiskach emigracyjnych bardzo żywa: najpierw we Francji, a później w Wielkiej Brytanii. Obciążano zwolenników Piłsudskiego i pośrednio jego samego. Paradoksalnie mit marszałka utrwaliła władza komunistyczna, ustawiając go jako największego wroga - opowiada Zbigniew Karpus, historyk z UMK.
100. rocznica odzyskania niepodległości - imprezy
W każdym polskim mieście odbędą się obchody związane z Dniem Niepodległości.
W Warszawie równo o godzinie 14:00 otwarte zostanie zgromadzenie dotyczące Marszu Niepodległości, które się od wspólnej modlitwy. Po wszystkich przemowach i ogłoszeniach ruszy kolejny Marsz Niepodległości.
- Przypominamy, że wychodzimy z Ronda Dmowskiego, aby przejść Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ulicą Siwca i na koniec wejść na Błonia Stadionu Narodowego - informują organizatorzy.
100. rocznica odzyskania niepodległości. Google dało Doodle. O co chodzi?
Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł narodził się w 1988 roku.
Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?