Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi rolnicy na zbożu nie zarobią

(LT)
W tym roku zboże też nie wygląda najgorzej, ale rolnicy zbiorą znacznie mniejszy plon
W tym roku zboże też nie wygląda najgorzej, ale rolnicy zbiorą znacznie mniejszy plon Fot. Lucyna Talaśka-Klich
Zboża ozime z większości pól w Kujawsko-Pomorskiem zniknęły. Wymarzły, więc uprawy trzeba było zaorać. Jare nadrabiają zaległości, jednak nawet to nie zrekompensuje strat.

Przed burzami zboże wyglądało ładnie - mówi Andrzej Januszewski, rolnik z Gościeradza (gm. Koronowo). - Oczywiście to jare, bo ozime wymarzło prawie w stu procentach. Ale teraz zboże leży. Lało, ale najbardziej zaszkodził uprawom wiatr. Może część jeszcze się podniesie. Teraz jest mi trudno ocenić, jaki będzie plon - przyznaje.

Innym nie wymarzły

- Na razie zboże wygląda pięknie - twierdzi Stanisław Kulwicki z Borówna, koło Chełmna. - Jeżeli pogoda dopisze i wreszcie przestanie padać, to - w stosunku do upraw ozimych - plon będzie niższy o około trzydzieści procent. Ale jare zwykle dają mniej ziarna niż te ozime.

Jednak nie wszędzie rolnicy stracili zimą tyle, co na Kujawach i Pomorzu. W innych regionach Polski oziminy nie wymarzły, więc nie ma co liczyć, że ceny w skupie wzrosną na tyle, by zrekompensować dodatkowe koszty produkcji ziarna.

Liczą na więcej

Co prawda w porównaniu z poprzednimi sezonami, stawki w skupie są wyższe, ale rolnicy liczą, że to nie koniec podwyżek.

- W skupie tona pszenicy konsumcyjnej kosztuje 900 zł netto - powiedział w miniony wtorek Hieronim Fordoński, szef koronowskiego "Elewatora". - Prawdopodobnie w czasie żniw cena lekko spadnie, a do obecnego poziomu stawki powrócą mniej więcej w listopadzie.

Na Giełdzie Rolno-Paliwowej Rolpetrol w ofertach sprzedaży online przeważały we wtorek stawki powyżej 900 złotych za tonę pszenicy konsumpcyjnej. Co prawda maksymalnie doszły do 940 zł/t, lecz była też oferta z podkarpackiego - 870 zł/t. Z kolei tona tego ziarna, ale przeznaczonego na paszę, kosztowała wczoraj od 830 do 860 zł.

Najdroższe na eksport

Wyższe stawki dotyczą ziarna kontraktowanego na eksport. - Te wynoszą już prawie tysiąc złotych za tonę - mówi Kulwicki. - Dużo ziarna może w tym roku pojechać do Niemiec, a przecież w Rosji powódź też spowodowała straty.

Ale w takiej cenie będzie można sprzedać ziarno o najwyższych parametrach. Z tym mogą być problemy. Niektórzy rolnicy przymierzają się nawet do wykonania zabiegu desykacji (chodzi o wysuszenie roślin przed zbiorem z pomocą środków chemicznych - przyp. red.), by zebrać suche ziarno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska