https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Grudziądz

(w)
Jutro obchodzić będziemy jedną z najdonioślejszych rocznic w najnowszej historii miasta. 23 stycznia 1920 roku, po 148 latach pruskiego zaboru, Grudziądz i ziemia chełmińska przyłączone zostały do odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej.

     Po zakończeniu I wojny światowej podpisano w Wersalu traktat, na mocy którego ziemia chełmińska wraz z Grudziądzem i całym powiatem przypadły Polsce. Datę inkorporacji wyznaczono na 23 stycznia 1920 roku. Tego dnia Niemcy przekazali władzę w mieście polskim komisarzom. Niemiecki nadburmistrz Grudziądza podpisał w ratuszu historyczny dokument przekazujący cywilną i wojskową jurysdykcję polskiej komisji odbiorczej, na której czele stał Józef Włodek, późniejszy pierwszy prezydent miasta. Miało to miejsce przed południem, a w godzinach popołudniowych do Grudziądza wkroczyły już wojska polskie. Były to oddziały Grupy Operacyjnej Frontu Pomorskiego armii generała Hallera, którymi dowodził gen. dywizji Stanisław Pruszyński. Polscy mieszkańcy Grudziądza zgotowali żołnierzom owacyjne powitanie, co przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Jutro,
     dokładnie w 85. rocznicę
     tych historycznych wydarzeń, o godz. 16.00 w kolegiacie pod wezwaniem św. Mikołaja odprawiona zostanie uroczysta msza św. z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego i chóru "Echo". Godzinę później przed pomnikiem Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku Głównym, rozpocznie się, z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego, manifestacja mieszkańców miasta. U stóp pomnika przedstawiciele samorządowych władz miasta i powiatu ziemskiego, partii politycznych, organizacji kombatanckich i społecznych złożą wieńce i wiązanki kwiatów.
     O godz. 18.00 w grudziądzkim Muzeum wystąpi Capella Bydgostiensis.
     **

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska