Jedynym zabytkiem, którym Grudziądz może naprawdę konkurować z sąsiednimi miastami jest Cytadela. Ona pozostaje jednak w rękach wojska i trudno na stałe wprowadzić ją do programów wycieczek. Ale mamy też Dzieło Rogowe, czyli fragment Cytadeli pozostający na cywilnym gruncie.
O nim jednak zapomniano
Głęboka fosa zarosła drzewami, chodniki minerskie zostały zdewastowane, na stoku bojowym wyrosły krzaki... Zabytek niszczał, zamiast przyciągać do Grudziądza turystów. O jego istnieniu od lat przypominała "Pomorska", interpelowali radni. Kolejni włodarze miasta odpowiadali: ciekawy pomysł, trzeba się zastanowić, coś z tym zrobimy. I nie robili nic.
Ale w sprawie poważnie drgnęło. Pracownicy Miejskiego Zakładu Użyteczności Publicznej kończą właśnie oczyszczanie Dzieła Rogowego. - Wygląda imponująco! - mówi Michał Czepek, radny i szef biura Informacji Turystycznej. Wcześniej MZUP wysprzątał kilkanaście umocnień "rozrzuconych" w mieście, a przewodnicy wytyczyli po nich
turystyczny szlak
i przygotowali miniprzewodnik.
- Dzieło Rogowe może być trampoliną, dzięki której Grudziądz stanie się ważnym punktem na mapie turystyki fortyfikacyjnej, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem - ocenia Mariusz Żebrowski, historyk Muzeum i szef lokalnego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. - Trzeba jednak wykonać następny krok: zagospodarować ten teren.
A możliwości jego zagospodarowania jest wiele. To świetne miejsce na uroczystości wojskowe, koncerty plenerowe, zjazdy miłośników militariów... Ich organizacją i promocją musi się jednak ktoś profesjonalnie zająć. Trzeba też zadbać o finansowe wsparcie samorządu dla takich działań.
-
Jak wyglądają oczyszczone Dzieło Rogowe oraz inne fortyfikacje obejrzeć będzie mógł każdy kto weźmie udział w 23-kilometrowym rajdzie rowerowym zaplanowanym na najbliższą niedzielę. Zbiórka chętnych przy "Galerii Grudziądzkiej" o godz. 11.00.
DZIEŁO ROGOWE
- wybudowane zostało wg. projektu Paula von Gontzenbacha, w latach 1788-89 czyli jest zaledwie o dwa lata młodsze niż sama Cytadela.
- składają się na nie m.in. dwa półbastiony, fosa, mur przeciwskarpy, droga, długie odcinki chodników podziemnych.
- bez historycznego uzasadnienia nazywane jest Fortem Kościuszki.