https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz skarb został w końcu odkryty

Daniel Dreyer
Dzieło Rogowe to prawdziwa Cytadela w  pigułce. Zwiedzać je można bez ograniczeń  nakładanych przez wojsko.
Dzieło Rogowe to prawdziwa Cytadela w pigułce. Zwiedzać je można bez ograniczeń nakładanych przez wojsko. Piotr Bilski
Uporządkowania doczekało się Dzieło Rogowe, namiastka Cytadeli, którą można udostępniać turystom. To szansa dla miasta.

Jedynym zabytkiem, którym Grudziądz może naprawdę konkurować z sąsiednimi miastami jest Cytadela. Ona pozostaje jednak w rękach wojska i trudno na stałe wprowadzić ją do programów wycieczek. Ale mamy też Dzieło Rogowe, czyli fragment Cytadeli pozostający na cywilnym gruncie.

O nim jednak zapomniano

Głęboka fosa zarosła drzewami, chodniki minerskie zostały zdewastowane, na stoku bojowym wyrosły krzaki... Zabytek niszczał, zamiast przyciągać do Grudziądza turystów. O jego istnieniu od lat przypominała "Pomorska", interpelowali radni. Kolejni włodarze miasta odpowiadali: ciekawy pomysł, trzeba się zastanowić, coś z tym zrobimy. I nie robili nic.

Ale w sprawie poważnie drgnęło. Pracownicy Miejskiego Zakładu Użyteczności Publicznej kończą właśnie oczyszczanie Dzieła Rogowego. - Wygląda imponująco! - mówi Michał Czepek, radny i szef biura Informacji Turystycznej. Wcześniej MZUP wysprzątał kilkanaście umocnień "rozrzuconych" w mieście, a przewodnicy wytyczyli po nich

turystyczny szlak

i przygotowali miniprzewodnik.

- Dzieło Rogowe może być trampoliną, dzięki której Grudziądz stanie się ważnym punktem na mapie turystyki fortyfikacyjnej, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem - ocenia Mariusz Żebrowski, historyk Muzeum i szef lokalnego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. - Trzeba jednak wykonać następny krok: zagospodarować ten teren.

A możliwości jego zagospodarowania jest wiele. To świetne miejsce na uroczystości wojskowe, koncerty plenerowe, zjazdy miłośników militariów... Ich organizacją i promocją musi się jednak ktoś profesjonalnie zająć. Trzeba też zadbać o finansowe wsparcie samorządu dla takich działań.

-

Jak wyglądają oczyszczone Dzieło Rogowe oraz inne fortyfikacje obejrzeć będzie mógł każdy kto weźmie udział w 23-kilometrowym rajdzie rowerowym zaplanowanym na najbliższą niedzielę. Zbiórka chętnych przy "Galerii Grudziądzkiej" o godz. 11.00.

DZIEŁO ROGOWE

- wybudowane zostało wg. projektu Paula von Gontzenbacha, w latach 1788-89 czyli jest zaledwie o dwa lata młodsze niż sama Cytadela.

- składają się na nie m.in. dwa półbastiony, fosa, mur przeciwskarpy, droga, długie odcinki chodników podziemnych.

- bez historycznego uzasadnienia nazywane jest Fortem Kościuszki.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
Nareszcie coś drgnęło.Co prawda w moim ślimaczym tempie, ale pierwszy ślizg zrobiony.Nadzieja,że sie rozpędzi.A potem będzie tylko żal,że tyle lat zarabiania i promowania juz istniejącymi zabytkami, zmarnowane.Samo sie będzie potem nakręcać.Ach gdyby te pieniądze wydane w Berlinie na promocję ciasteczek włożyć w ten zabytek- już by sie było czym pochwalić.

nasze kochane miasto gaśnie wystarczy przejść się po godz. 18-tej. To bardzo smutne.
S
Slimak
Nareszcie coś drgnęło.Co prawda w moim ślimaczym tempie, ale pierwszy ślizg zrobiony.Nadzieja,że sie rozpędzi.A potem będzie tylko żal,że tyle lat zarabiania i promowania juz istniejącymi zabytkami, zmarnowane.Samo sie będzie potem nakręcać.Ach gdyby te pieniądze wydane w Berlinie na promocję ciasteczek włożyć w ten zabytek- już by sie było czym pochwalić.
l
luiza
jak zwykle jest tania sila robocza.co by miasto zrobilo bez ludzi z ********************.sprawdzcie jak ci ludzie sa traktowani ? jak bydlo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska