W skład planowanego Muzeum Twierdzy Grudziądz miałyby wejść m.in.:
Dzieło Rogowe,
Fort Tarpno oraz
Fort Dąb.
Pomysł ten ma na celu ochronę oraz promocję tych historycznych miejsc, dziedzictwa tej części miasta. Jak na portalu społecznościowym Facebook, Maciej Glamowski prezydent Grudziądza zaznacza, że niezależnie od inicjatywy związanej z utworzeniem Muzeum Twierdzy Grudziądz, przygotowywana jest dokumentacja historyczno-przyrodnicza. Ma ona posłużyć do opracowania koncepcji udostępnienia Dzieła Rogowego zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Dzieło Rogowe:
wybudowane zostało wg. projektu Paula von Gontzenbacha, w latach 1788-89 czyli jest zaledwie o dwa lata młodsze niż sama Cytadela.
składają się na nie m.in. dwa półbastiony, fosa, mur przeciwskarpy, droga, długie odcinki chodników podziemnych.
bez historycznego uzasadnienia nazywane jest Fortem Kościuszki
to jedyny fragment Cytadeli, który jest cywilny, a nie wojskowy
Przypomnijmy, że na łamach "Pomorskiej" już w 2005 roku i 2007 roku pisaliśmy o odkryciu naszego skarbu jakim jest Dzieło Rogowe. Poświęcone zostały temu artykuły:
Już wówczas pisaliśmy o tym, że kolejni włodarze Grudziądza zastanawiali się co z tym zrobić, widząc w tym potencjał dla miasta. A Mariusz Żebrowski,historyk Muzeum i szef lokalnego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji już wtedy na łamach "Pomorskiej"oceniał: "Dzieło Rogowe może być trampoliną, dzięki której Grudziądz stanie się ważnym punktem na mapie turystyki fortyfikacyjnej, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem."
Polecamy
Wskazywano m.in. że to świetne miejsce na uroczystości wojskowe, koncerty plenerowe, zjazdy miłośników militariów... Od tego czasu jak łatwo policzyć minęło 18 lat... Jest nadzieja, że być może ta perełka historyczna będzie uporządkowana i udostępniona - mieszkańcom i turystom.
