Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz sondaż przedwyborczy - PiS zwiększyło przewagę

opr. (jz)
PiS prawie odrobiło straty sprzed dwóch tygodni. Mocno straciła Nowoczesna Ryszarda Petru, także swój jedyny mandat w województwie.

Notowania wyraźnie poprawiła Zjednoczona Lewica i PSL. To wyniki ostatniego przed niedzielnymi wyborami do parlamentu sondażu Polska Press Grupy.

PSL ciągle w górę
W porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni niewiele zmienił się podział mandatów. Ten, który straciła Nowoczesna, przypadł PiS.

Jeśli natomiast spojrzymy na wyniki sondażu sprzed dwóch tygodni, to PiS zyskało 1,1 proc. Teraz ma o 0,7 proc. mniej niż w pierwszym sondażu, przeprowadzonym pod koniec września.

PO w stosunku do pierwszego badania zyskała 1,2 proc. poparcia, ale straciła prawie 2 proc. w porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni.

Mocno w górę - o 3,5 proc. - poszło PSL. Jego notowania w regionie wynoszą (według naszego sondażu) 10,3 proc. Przypomnijmy, że wystartowało z poziomu 4,2 proc.

Zjednoczona Lewica zaczęła od 11,7 proc. poparcia, by później mocno stracić. Dwa tygodnie temu miała 7,9 proc. Nie odrobiła strat, przybyło jej tylko 1,2 proc.

Chwieje się też pozycja Nowoczesnej Ryszarda Petru. Z 7 proc. spadła do 4,9. O 1 proc. mniejsze poparcie dostał komitet Pawła Kukiza. Nie przełożyło się to jednak na liczbę mandatów.

Sondaż preferencji wyborczych - województwo kujawsko-pomorskioe

Sondaż preferencji wyborczych - Kujawsko-Pomorskie
Create bar charts

Mandaty? Zyskało PiS
Jak to się przekłada na mandaty? Dużo zmian w porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni nie ma. Nowoczesna straciła swój jedyny mandat w województwie kujawsko-pomorskim. Wzmocnił on PiS.

Pozostałe mandaty - bez zmian: PO, PSL, Zjednoczona Lewica i Kukiz’15 - po 2 mandaty.

W kraju PiS - według sondaży Polska Press Grupy dostałoby 224 mandaty - o dwa więcej niż dwa tygodnie temu. Niewiele już brakuje do samodzielnych rządów. PO miałoby 140 mandatów. Zyskało więc tylko jeden. Przypomnijmy, że cztery lata temu PiS otrzymało 157 mandatów, a PO - 207. Teraz PiS ma szanse na zwycięstwo większe niż PO odniosła 4 lata temu.

Zjednoczona Lewica, według naszego sondażu, ma szanse na 35 mandatów, Kukiz’15 - 27, a PSL na 22 mandaty. Nowoczesna Ryszarda Petru wprowadziłaby do Sejmu 11 posłów.

Wyborcy się przenoszą
Wyborcy w poszczególnych grupach wiekowych przenoszą swoje poparcie. Najliczniej na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować grupa najstarszych wyborców - 40 proc. jego zwolenników ma ponad 60 lat. To jednak o ponad 5 proc. mniej niż dwa tygodnie temu.

Wzrosło poparcie najmłodszego elektoratu (18- 29 lat) co 9. wyborca deklaruje, że zagłosuje na PiS. To więcej niż w poprzednim sondażu.

PO ma najwięcej wyborców w wieku 30-59 lat, ale straciło u nich poparcie. Przekonało za to do siebie więcej 60-latków i starszych.

Zjednoczona Lewica wyraźnie przekonała Polaków w wieku 30-44 lata. Wywodzi się z niej prawie połowa elektoratu.

Paweł Kukiz porywa młodych - 55,3 proc. jego wyborców nie ma 30 lat. W tej grupie umocnił też swój „stan posiadania” Ryszard Petru - to 45 proc. jego zwolenników według ostatniego sondażu Polska Press.

Podział mandatów w województwie kujawsko-pomorskim

Podział mandatów - województwo kujawsko-pomorskie
Create bar charts

Szukają kogo się da
Jakie to może mieć znaczenie w niedzielnych wyborach? - Te przesunięcia elektoratów są generalnie niewielkie, nie widać głębszych strukturalnych zmian - ocenia dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy. - Przepływy między PiS i PO wynikają z tego, że w ostatnim etapie kampanii partie próbują przyciągnąć niedostępny do tej pory elektorat. - W ostatnim etapie kampanii mieliśmy mocne medialne przedsięwzięcia i wyraźnie widać, że partie sięgają po te grupy wyborców, które do tej pory z różnych przyczyn były dla nich niedostępne.

Politolog podkreśla, że mocno socjalną twarz pokazało PO. Platforma zwróciła się w stronę wykluczonych i starszych. Stąd wzrost poparcia w tej grupie. PiS natomiast chce, by dawną klasę średnią, centrowo-prawicowy elektorat przekonać do siebie. Na ile trafne okażą się nasze sondaże przekonamy się najprawdopodobniej już w poniedziałek - wtorek.

Poparcie dla partii w poszczególnych województwach

Możliwy podział mandatów w przyszłym Sejmie na podstawie sondażu opinii Polska Press Grupy

Możliwy podział mandatów w przyszłym Sejmie
Create pie charts

Symulacja podziału mandatów w Sejmie na podstawie ogólnopolskich wyników sondażu Polska Press Grupy oraz Regionalnego Ośrodka Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.

Przy takim rozkładzie poparcia dla poszczególnych formacji Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na samodzielne rządzenie w kraju mimo dużej przewagi procentowej nad drugą w kolejności Platformą Obywatelską. Bez problemu może jednak zawiązać koalicję, na przykład z Polskim Stronnictwem Ludowym czy posłami Komitetu Kukiz’15.

Różnica w liczbie posłów między PSL a Nowoczesną przy takim samym wyniku procentowym jest efektem przyjętej w ramach ordynacji proporcjonalnej metody podziału mandatów, która premiuje partie silne w okręgach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska