Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz urlop? Krótki i męczący!

(bz)
Wielu z nas po powrocie z wakacji narzeka na zmęczenie. Zatem jak naładować akumulatory na cały pracowity rok? Jest na to kilka dobrych sposobów.
Wielu z nas po powrocie z wakacji narzeka na zmęczenie. Zatem jak naładować akumulatory na cały pracowity rok? Jest na to kilka dobrych sposobów. sxc.hu
Wielu z nas po powrocie z wakacji narzeka na zmęczenie. Zatem jak naładować akumulatory na cały pracowity rok? Jest na to kilka dobrych sposobów.

W tym roku na urlop wyjedzie 55 proc. Polaków. Większa część wybierze wczasy w kraju. Taki wypoczynek planują głównie ludzie młodzi (od 18 do 35 l.), z dochodami ok. 4000 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez Payback Consumer Monitor. Z kolei za granicę jadą przede wszystkim ci, którzy mają podwójny dochód: młode małżeństwa.

Przeczytaj również: Nie boimy się o pracę, więc idziemy na dłuższy urlop

Natomiast osoby starsze najczęściej spędzają urlop w domu albo jadą z wizytą do rodziny.
Wydaje się zatem, że głównym kryterium, decydującym o tym, gdzie i jak wypoczywamy, jest zasobność naszego portfela. - Pieniądze to na pewno ważny czynnik, ale nie jedyny - twierdzi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener. - Określone sposoby spędzania urlopu są po prostu modne. Podobnie jest z kierunkami wyjazdów. W jednym sezonie słyszymy, że "musimy" pojechać do Hiszpanii, w drugim - że "koniecznie" do Egiptu. Ulegamy też presji rodziny, znajomych. W efekcie dla wielu z nas urlop to ciągłe naginanie się do cudzych oczekiwań. Tak jest między innymi z wyjazdami do rodziny. Nie zawsze mamy na nie ochotę, ale "trzeba, bo dawno się nie widzieliśmy", albo "wypada".

Róbmy to, na co przyjdzie nam ochota

Okazuje się, że tylko 13 proc. z nas po wakacjach czuje się wypoczętych i z entuzjazmem myśli o powrocie do pracy. I nie wynika to jedynie z faktu, że organizm jeszcze nie przestawił się na tryb "powakacyjny".

Przeczytaj również: Czas pomyśleć o urlopie wypoczynkowym

Kiedy na urlopie non stop idziemy na kompromisy i nie spędzamy czasu tak, jak chcemy, w rzeczywistości wcale nie odpoczywamy.

- Żeby urlop spełnił nasze oczekiwania, musimy zapytać siebie wcześniej, w jaki sposób chcemy go spędzić. Może się okazać, że wcale nie mamy ochoty zdobywać górskich szczytów czy wylegiwać się na egzotycznej plaży. Nasze rzeczywiste oczekiwania mogą być skromne: porządnie się wyspać, poczytać, pójść na dłuższy spacer. Musimy porozmawiać o tym z osobami, z którymi planujemy spędzić urlop - radzi Izabela Kielczyk. - Ustalmy, co każdy z nas chce robić, i spróbujmy znaleźć złoty środek. Jeżeli się nie uda, spędźmy kilka dni osobno. Wykorzystajmy ten czas, żeby robić dokładnie to, na co nam przyjdzie ochota. Najczęściej rodziny, pary czy grupy znajomych, którzy jadą na wakacje razem, unikają takich rozmów aż do pierwszej kłótni, która zwykle wybucha już w czasie urlopu. Takie konflikty to kolejny powód, dla którego urlop - zamiast z wypoczynkiem - wielu z nas kojarzy się ze stresem.

Nie bójmy się nie robić nic. Tak po prostu

Okazuje się, że takie zadaniowe podejście do wakacji jest charakterystyczne dla Polaków. Inne narody w Europie już się z tego leczą.

Jak wynika z sondażu Eurobarometru z maja tego roku, dla jednej trzeciej Europejczyków najważniejszym celem letniego wyjazdu jest "wypoczynek i rekreacja". 27 proc. stawia na "dziedzictwo kulturowe" kraju, do którego się wybierają, a 14 proc. - na "możliwości rozrywki" . To znaczy, że największa grupa planuje latem po prostu poleniuchować.

Przeczytaj również: Szef może przerwać Twój urlop

- To wcale nie jest zła tendencja. Nicnierobienie pomaga nam się zregenerować i nabrać dystansu do naszych problemów. Dlatego, kiedy zapracowany menedżer pyta, czy powinien w ramach wypoczynku, chodzić na tai chi, odpowiadam: Niech pan się najpierw porządnie wyśpi - opowiada Izabela Kielczyk. - Nauczyliśmy się, że kiedy nic nie robimy, marnujemy czas. A lenistwo jest nam potrzebne, bo poprawia nasze samopoczucie, pozwala spokojnie pomyśleć, wyciszyć się.
Według specjalistki, aby efektywnie odpocząć - musimy kompletnie odciąć się od pracy.

Na początku urlopu możemy dać sobie dwa, trzy dni, by odpowiedzieć na służbowe maile i wykonać niezbędne telefony. Ale zaraz potem powinniśmy dać sobie prawo do lenistwa, zwiedzania czy innych aktywności, zupełnie nie związanych z naszymi codziennymi zmartwieniami.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska