Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2016. Stan-Mar stawia na "Chleb gospodarza"

(d-ka)
Marlena i Stanisław Szczęśni
Marlena i Stanisław Szczęśni Nadesłane
To chleb żytni, na naturalnym zakwasie, z dodatkiem maślanki.

- Produkujemy go od dwóch lat. Charakteryzuje się wielofazową metodą ukwaszania - opowiada Stanisław Szczęsny, współwłaściciel firmy "Stan-Mar". - Dzięki temu drożdże w nim same się rozmnażają, więc nie trzeba ich dodawać. Jest pieczony z mąki żytniej i żytnio-razowej. Dodajemy do niego maślanki, co powoduje jego charakterystyczny smak.

"Chleb gospodarza" to kolejny produkt cukierni-piekarni z Czarża, który startuje w naszym plebiscycie.

Bo np. z tej rodzinnej firmy wywodzi się kilka nagrodzonych produktów. I tak: w 2014 roku bezkonkurencyjny okazał się "Chleb razowy ze śliwką" (zdaniem Czytelników "Pomorskiej"). Po raz pierwszy firma wystartowała w 2011 roku i od razu sięgnęła po laury - także nagrodę Czytelników za "Chleb firmowy". W 2012 roku poszczęściło jej się z "Chlebem żytnim z amarantusem" - zdobył 3. miejsce w głosowaniu. W edycji z 2013 roku oddano najwięcej głosów na "Chleb 100% żytni".

- Promujemy nasze pieczywo z "Pomorską" od początku trwania plebiscytu, przyzwyczailiśmy się do niego - zdradza Marlena Szczęsna, współwłaścicielka "Stan-Maru".

Przypominamy, w tym roku firmy rywalizują o tytuł "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2016" w następujących kategoriach: mięso i wędliny, pieczywo, nabiał, produkty ekologiczne, przetwórstwo i cukiernictwo.

Laureatów wskażą - tradycyjnie - fachowcy z branży spożywczej oraz Czytelnicy "Pomorskiej". Zwycięzcy, którzy uzyskają nasz znak jakości będą mogli posługiwać się nim w celach promocyjnych przez okrągły rok.

Ogłosimy ich podczas bankietu oraz w wydaniu magazynowym "Gazety Pomorskiej" - 18 listopada

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo