To system inteligentny. Firma T4B, która go opracowała, ma zasługi na polu cyfryzacji. To dzięki jej rozwiązaniu, gdy dzwonimy na 112, prosząc o pomoc, w ciągu trzech sekund, operarator orientuje się, skąd dzwonimy. To też firma, która pomogła celnikom na granicy.
Informatyczne nowinki są w cenie. Szczególnie tam, gdzie jest pole do popisu. Polska gospodarka odpadami, która odstaje od Unii Europejskiej, dzięki temu wynalazkowi może „podnieść się z kolan”.
Firma do końca tego roku zaprojektuje docelowe pojemniki na śmietniki, a od lipca przyszłego roku wprowadzi system w kilku zainteresowanych gminach. A ono jest bardzo duże, bo po pilotażu w Ciechanowie wiadomo, że samorządy bardzo „chcą iść w tym kierunku”.
Powód jest jeden. Wyjaśnił go Jakub Sprusiński, kierownik handlowy firmy T4B . Z roku na rok Polacy będą płacić więcej za śmieci. I nie ma zmiłuj, będąc w Unii, musimy segregować tak jak i inni.
Choć nasza świadomość ekologiczna jest większa, to segregacja na osiedlach jednorodzinnych kuleje. A w blokach nawet proekologicznie nastawieni obywatele nie mają możliwości segregacji. Tak jest w Chojnicach.
Wiceburmistrz Adam Kopczyński chciałby podobny pilotaż jak w Ciechanowie zrealizować na jakimś z osiedli. Decyzje nie zapadły, ale wszyscy obecni na prezentacji byli pod wrażeniem rozwiązań firmy T4B.
Śmieciowy Matrix wygląda tak... Dostajemy kody kreskowe na worki, indywidualne, tylko dla nas, z jednoczesnym podziałem na frakcje do segregacji. Bez kodu na worku, który skanujemy w śmietniku, nie otworzymy pojemnika! Wrzucamy worek i nasze śmieci zostaną policzone. Informacje trafiają do systemu - Urząd Miejski, firma wywożąca śmieci. Dostajemy je także my.
W Ciechanowie po dwóch tygodniach czterokrotnie zwiększyła się liczba segregowanych śmieci, a po dwóch miesiącach wiadomo, że tylko dziesięć procent śmieci nie segreguje. Dostali listy z urzędu. Ich kodów nie znaleziono w pojemnikach na śmieci segregowane śmieci. A czy śmieci faktycznie są segregowane jak należy?
W sierpniu będzie tam dalszy ciąg Matrixa. Gdy worek wyląduje na taśmie na wysypisku, pracownik kontroli zeskanuje kod (pozna dane producenta śmieci), otworzy worek i prawda wyjdzie na jaw.
Mistrzostwa Świata Paralekkoatletów w Bydgoszczy.
