Zakład należący do spółki Boryszew na 154-hektarowym terenie przy Skłodowskiej-Curie zamierza utworzyć park przemysłowo-technologiczny Biznes Park Elana oraz centrum usług logistycznych. Jego działania poparła już Izba Przemysłowo-Handlowa, która zrzesza firmy z Torunia i regionu, w których pracuje 12 tys. osób. Na czym polega porozumienie zawarte wczoraj między miastem a fabryką? - Miasto jest gotowe wspierać wszelkie działania Elany, które umożliwią ożywienie tego kompleksu nieruchomości i utworzenie nowych miejsc pracy - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. - Chodzi o uzgadnianie decyzji o przekształceniu sposobu użytkowania gruntów oraz obiektów, zmiany planistyczne i współpracę z przyszłymi inwestorami.
Czytaj też: W Toruniu powstanie ponad 5 tysięcy nowych miejsc pracy!
Firmy, których przyciągnie biznes park będą też mogły skorzystać ze zwolnień z opłat lokalnych i podatków. - Chcemy nawiązać bliską współpracę z uniwersytetami, politechnikami i inwestorami - zapowiada Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elany. - Będą mogli do nas zgłaszać się młodzi ludzie, którzy mają pomysły na biznes. Pomożemy im w prowadzeniu księgowości i działalności gospodarczej. Chcemy szukać innowacyjnych rozwiązań, a następnie wprowadzać je w życie.
Według Wiśniewskiego tereny Elany mają wielki potencjał. W ciągu 8-10 lat mogłoby tam powstać do 10 tys. nowych miejsc pracy. Zakład zamierza część gruntów sprzedać bądź wydzierżawić. Już przyciągnął pierwszych inwestorów. Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina należące do Bory-szewa chcą produkować tam przewody napowietrzne. Zamierzają zainwestować 71 mln zł i zatrudnić ok. 100 osób. Jedną z hal wynajęła też firma Złoty Stok Tworzywa, która produkuje m.in. opakowania i folie. Docelowo ma zatrudnić 50-60 pracowników. Elana wciąż stara się o utworzenie podstrefy ekonomicznej. Kolejny wniosek w tej sprawie trafił do resortu gospodarki. - Jesteśmy przygotowani na świadczenie usług - podkreśla Wiśniewski. - Teraz działa u nas 96 firm. Możemy dostarczyć im m.in. ciepło, sprężone powietrze i wodę technologiczną.
Czytaj też: Toruńska Elana wie, jak dać nam zarobić
Centrum usług logistycznych ma być dopełnieniem biznes parku. Firma chce je utworzyć na bazie trzech bocznic kolejowych. Umożliwią one przenoszenie kontenerów z pociągów na ciężarówki. Fabryka ma też kilka potężnych zbiorników, które pomieszczą 15 tys. m sześc. paliwa.
Budowa pierwszych obiektów w parku ma ruszyć w przyszłym roku. Będą one gotowe w 2011 r. Dwa lata później podwoje otworzy centrum logistyczne. Te inwestycje są jednak uzależnione od tego, czy Elana dostanie unijne dofinansowanie m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego i programu „Innowacyjna Gospodarka”.
