- Stosowane w rolnictwie nawozy organiczne poprawiają właściwości gleby, jej strukturę, a więc stosunki wodne i powietrzne, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych. Przyczyniają się także do utrzymania stałego poziomu próchnicy w glebie i przeciwdziałają jej ubytkowi - opisuje Łukasz Kowalski, główny doradca Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Do nawozów organicznych zaliczmy kompost, obornik, gnojówka, gnojowicę, nawozy zielone oraz korę, torf i pomiot ptasi (kurzak).
Obornik:
Ściółka i odchody zwierząt.
Średnio w tonie zawiera: 5 kg azotu, 3 kg fosforu, 6-7 kg potasu, 5 kg wapnia, 2 kg magnezu oraz 5,3 g boru, 5 gramów miedzi, 640 gramów manganu, 353 gramów cynku, 0,43 gramów molibdenu i 0,33 gramów kobaltu.
Dodajmy, że skład chemiczny obornika może ulec zmianie. Zależy on od wieku i gatunku zwierząt, ale także sposobu żywienia i jakości skarmianej paszy, kondycji zwierzącia oraz od ilości stosowanej ściółki.
Przechowywanie obornika wiąże się z utratą potasu i azotu, które są wypłukiwane przez wodę. Ponadto, azot ulatnia się do atmosfery.
W ciągu roku otrzymuje się następujące ilości obornika:
- koń - 8 ton
- krowa - 5,5 tony (żywienie w oborze i na pastwisku)
- krowa - 12 ton (żywienie tylko w oborze)
- cielę - 4 tony (żywienie w oborze i na pastwisku)
- owca - pół tony
- świnia - 1,5 tony
- kura - 0,55 tony
- gęś - 11 kg
Dane po odliczeniu odchodów pozostawionych w polu czy na pastwisku.
- Wiosenne stosowanie obornika powoduje z reguły tak duże przesuszenie gleby, że jego wartość nawozowa, szczególnie w lata suche, nie rekompensuje obniżki plonów spowodowanych stratami, a później niedoborem wilgoci w glebie - zwraca uwagę Łukasz Kowalski.
Gnojówka
Przefermentowany mocz zwierzęcy
O ile gnojówka jest dobrze przechowywana, stanowi bardzo dobry nawóz azotowo-potasowy. Aby zapobiec stracie azotu, stosując gnojówkę na gruntach ornych, należy natychmiast wymieszać ją z glebą.
Gnojówka bydlęca zawiera średnio w m3: 2,6 kg azotu, 0,08-0,12 kg fosforu, 7 kg potasu, 0,25 kg wapnia. Gnojówka od świń: 1,2 kg azotu, 0,22 kg fosforu, 2,3 kg potasu, 0,28 kg wapnia.
Gnojowica
Składa się z moczu, kału oraz wody używanej do spłukiwania stanowisk w oborach i chlewniach bezściołowych. Jej skład chemiczny zależy m.in. od wieku, rodzaju zwierząt i sposobu ich żywienia, ale też od stopnia rozcieńczenia wodą.
Przeciętna gnojowica bydlęca zawiera w m3: 3,6 kg azotu, 1,9 kg fosforu, 4,1 kg potasu, 2,1 kg wapnia oraz 0,8 kg magnezu. Z kolei gnojowica świńska: 5,6 kg azotu, 4,4 kg fosforu, 2,8 kg potasu, 3,8 kg wapnia i 0,8 kg magnezu.
Stosując gnojówkę i gnojowicę, pamiętajmy o dodatkowym nawożeniu fosforem.
Gnojowica i gnojówka mogą być stosowane pod rośliny przedsiewnie i pogłównie. Zabronione jest zaś nawożenie pogłówne roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Nawóz kurzy (inaczej pomiot kurzy, obornik kurzy)
Ma podobny skład, jak nawóz gołębi. Należy go stosować z umiarem.
W tonie pomiotu kurzego zawarte jest: 16 kg azotu, 15 kg fosforu, 8 kg potasu, 24 kg wapnia oraz 7 kg magnezu.
Polecamy również:**Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować**
Jak wskazuje fachowiec, trzeba pamiętać, iż w przeważającej części azot występuje tu w formie kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do amoniaku. Specyficzne działanie azotu w pomiocie oraz wysoka zawartość składników pokarmowych powodują, że należy go stosować w dawce do 11 t/ha w takich samych terminach jak obornik.
Informacja powstała dzięki Łukaszowi Kowalskiemu z Wielkopolskiego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Hodowla trzody ras rodzimych bez GMO. W czym taka wieprzowina jest lepsza? Sławomir Homeja, hodowca z Chomętowa: