Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Kurzy nawóz charakteryzuje najwyższa zawartość boru i molibdenu
Kurzy nawóz charakteryzuje najwyższa zawartość boru i molibdenu pixabay.com
Obornik kurzy, pomiot ptasi, kurzak - ten cenny, ekologiczny nawóz odkwasza glebę. Dostarcza roślinom wiele składników pokarmowych, które ulegają szybkiemu uwalnianiu. Stosując go jednak, należy trzymać się kilku żelaznych zasad dotyczących dawkowania, sposobu aplikacji.

Obornik kurzy to mieszanina wydalin hodowanego drobiu i ściółki.

Jeśli chcesz użyć nawozu kurzego, zacznijmy od ostrzeżenia. Jego związki azotowe przechodzą szybko w amoniak, który ulatnia się. Straty do atmosfery mogą przekroczyć połowę zawartości azotu, ale jest kilka wskazówek, które mogą pomóc w ich ograniczeniu.

Nawóz kurzy - stosowanie

Kurzak najlepiej stosować w pochmurne i bezwietrzne dni. Unikaj nawożenia nim, tuż przed albo tuż po wapnowaniu. Po równomiernym rozrzuceniu, wymieszaj nawóz z glebą.

Uwaga! Lepiej dać za mało niż za dużo. Zbyt wysoka dawka nawozu naturalnego może doprowadzić do zasolenia gleby, które źle wpływa na rośliny.

Obornik drobiowy zaleca się stosować w dawkach 10-15 t/ha, pod te same rośliny i w takich samych terminach jak obornik tradycyjny - wskazuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Wskazówki IUNG:

  • Obornik, pomiot ptasi przechowuj na płycie gnojowej
  • Nawozy naturalne stosuj doglebowo lub wymieszaj z glebą w najszybszym możliwym terminie, ale nie później niż 24 godziny po zastosowaniu
  • Nie przekraczaj dawki 170 kg N/ha w nawozach naturalnych (obornik,pomiot ptasi, gnojowica, gnojówka) rocznie
Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować
pixabay.com

Aby mieć pewność, co do składu nawozów naturalnych, można skorzystać z pomocy laboratorium okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innego laboratorium agrochemicznego. Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę, to zawartość azotu, fosforu i potasu. Uzyskane wyniki pomogą wyliczyć dawkę nawozu jaką powinniśmy stosować, by nie przekroczyć dopuszczalnej ilości azotu.

To, czym karmisz kury, i jak je hodujesz, wpływa na skład nawozu. Kury wiejskie, które krążą po podwórzu i podskubują trawę, dostarczą więcej azotu niż mieszkanki ferm. Jak można dowiedzieć się ze strony Niepodlewam.pl, pomiot od kur niosek jest zazwyczaj bogatszy w wapń. W fosfor - kurzak ze słomą.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Stosowanie kurzaka zmienia odczyn gleby. Szpinakowi, na przykład, dobrze to robi, ale choćby borówka można w ten sposób ulec zniszczeniu.

Pomiot kurzy warto stosować pod kukurydzę, ziemniaki czy choćby buraki cukrowe. Ten nawóz używany jest także przy produkcji pieczarek.

Terminy stosowania nawozów

Nawozy naturalne płynne (gnojowica, gnojówka), nawozy azotowe mineralne:

  • Grunty orne (1 marca – 20 października)
  • Uprawy trwałe, uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone (1 marca – 31 października)

Nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot kurzy):

  • Grunty orne (1 marca – 31 października)
  • Uprawy trwałe, uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone (1 marca – 31 października)

Wykaz gmin, na terenie których nawozy azotowe mineralne oraz nawozy naturalne płynne można stosować na gruntach ornych od 1 marca do 15 października oraz od 1 marca do 25 października, znajdziesz TUTAJ.

Resort rolnictwa informuje, że - w związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych. Mowa o niekorzystnych warunkach pogodowych - suszy rolniczej czy choćby deszczach nawalnych.

Taka sytuacja miała miejsce w 2017 roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu i nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia.

Źródła IUNG, Sejm.gov.pl, Niepodlewam.pl

Sielskie życie na wsi. Kury uwielbiają kozy:

Źródło: STORYFUL, dostawca: x-news

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska