W poniedziałek 5 lutego 2018 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty obserwowane przez banki w IV kwartale 2017 r., jak również przewidywania na I kwartał 2018 r.
Informacje zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na początku stycznia 2018 r. wypełniło 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.
W IV kwartale 2017 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w segmencie kredytów długoterminowych dla MSP, oraz kontynuowały zaostrzanie niektórych warunków polityki kredytowej. Banki nie odczuły przy tym istotnej zmiany popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.
Na I kwartał 2018 r. banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej oraz brak istotnych zmian wielkości popytu na kredyt zgłaszanego przez przedsiębiorstwa.
Kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych w IV kwartale 2017 r. zostały zaostrzone. Do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniła się głównie przewidywana sytuacja gospodarcza. W analizowanym okresie wystąpił spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, choć odpowiedzi poszczególnych banków były zróżnicowane. Na I kwartał 2018 r. instytucje te przewidują złagodzenie polityki kredytowej oraz oczekują niewielkiego wzrostu popytu.
W IV kwartale 2017 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, jednocześnie obniżając pozaodsetkowe koszty kredytu. Trzeci kwartał z rzędu popyt na kredyty konsumpcyjne wzrósł, co wynikało m.in. ze zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz złagodzenia niektórych warunków udzielania kredytów.
W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniła się głównie przewidywana sytuacja gospodarcza oraz m.in. dostosowanie do nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zwiększenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego przyjmowanych podczas oceny zdolności kredytowej.
Na I kwartał 2018 r. banki deklarują brak istotnych zmian polityki kredytowej oraz niewielki wzrost popytu.
Na I kwartał 2018 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych
W IV kwartale 2017 r. banki drugi kwartał z kolei odczuły niewielki spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. W opinii ankietowanych banków do spadku popytu przyczyniło się głównie wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania. We wcześniejszych edycjach ankiety wpływ powyższego czynnika na politykę kredytową banków był znacznie mniejszy. Natomiast banki, które zaobserwowały wzrost popytu uzasadniały go wypłatą wsparcia z programu „Mieszkanie dla Młodych” oraz prowadzonymi akcjami promocyjnymi.
Na I kwartał 2018 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych.
