Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NCBR Szybka Ścieżka. Wybadaj inwestycje, zdobądź dofinansowanie i osiągnij sukces [zdjęcia]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
W czwartek w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe "NCBR dla firm - wsparcie przedsiębiorców z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój". Zainteresowani nie zawiedli. Przybyło około 50 przedstawicieli firm i jednostek badawczych. Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przedstawili uczestnikom zasady aplikowania, finansowania i realizacji innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego do 16 grudnia naboru do konkursu NCBR "Szybka Ścieżka". Jego budżet to 1,1 mld zł.

- Szukam środków do sfinansowania nowych inwestycji w przedsiębiorstwie. Mam nadzieję, że tutaj dowiem się jak je zdobyć - mówiła nam przed rozpoczęciem spotkania Małgorzata Stawicka, dyrektor finansowa w bydgoskiej firmie Graform. - Chciałabym skorzystać z warsztatów, ale także indywidualnego spotkania z ekspertami.

- Wykładam na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, ale poza tym przygotowuję się do uruchomienia własnej działalności - tłumaczył dr Jakub Majewski. - Zastanawiam się nad pozyskaniem środków. Generalnie chodzi o stworzenie projektu badawczo-rozwojowego z pogranicza gier komputerowych i nauki. Chodzi o wirtualne wystawy muzealne. O ile branża gier komputerowych ma łatwy dostęp do inwestorów - bo jest to bardzo dobrze prosperująca branża - o tyle, jeśli chodzi o takie projekty nie będące już prosto branżówką, to już trudniej uzasadnić to z punktu biznesowego. Przynajmniej trudno to uzasadnić inwestorom. Jestem przygotowany na indywidualną rozmowę z ekspertami - dokumenty dotyczące mojego projektu mam przy sobie. Aczkolwiek nie wiem czy się to uda, bo w ostatniej chwili dowiedziałem się o tym spotkaniu, a zapisy na indywidualne rozmowy były wymagane wcześniej.

Niezniszczalny tablet i wagi odpadów do recyklingu

Dr inż. Łukasz Apiecionek, dyrektor departamentu innowacyjnych technologii informatycznych firmy Teldat i jednocześnie profesor badawczo-dydaktyczny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, wyjaśniał: - W sumie nasza firma realizuje teraz dwa projekty współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Każdego z projektów szacowana wartość to ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowania jest ok. 3,5 miliona złotych. Są to projekty stricte w ramach naszej działalności - branży wojskowej. Zauważyliśmy klienta na terminale osobiste - takie tablety wzmocnione, odporne na upadki, wibracje, zalanie i zatopienie wodą. Napisaliśmy wniosek, uzyskaliśmy odpowiednie oceny, dostaliśmy dofinansowanie.

Drugi temat realizowany przez Teldat jest związany z ważeniem odpadów komunalnych zbieranych przez tzw. zabudowy bezpyłowe. - Ponieważ mamy wymogi definiowane przez Unię Europejską na zapewnienie odpowiednich wskaźników recyklingu zachodzi potrzeba ważenia odpadów, które są zbierane. I to się dzieje już na dzień dzisiejszy. Zauważyliśmy natomiast, że takie systemy do ważenia są nieodporne na warunki środowiskowe, różnego rodzaju nierówności. Każdy z nas ma wagi np. łazienkową i wie, że gdy będzie źle ustawiona, to będzie źle ważyła. Nasz system działa za pomocą metody hybrydowej, która waży za pomocą tensometru jak i ciśnienia w tłokach w zabudowie dzięki czemu jesteśmy w stanie być odporni na różnego rodzaju zewnętrzne warunki, czy wychylenia pojazdu i waży dokładnie odpady i wysyłać raporty do odpowiedniego urzędu, czy gmin, które są zobowiązane zbierać odpowiednie wskaźniki recyklingu odpadu - wyjaśnia Łukasz Apiecionek.

Pierwszy z tych projektów - chodzi o tablety - jest na etapie prototypów. Były one już pokazywane na targach. Termin zakończenia planowany jest na koniec 2020 r. To sporo czasu, jednak jest już na tyle duże zainteresowanie klientów, że bydgoska firma podpisuje pierwsze umowy na dostarczenie tego typu rozwiązań. Jeśli chodzi o system ważenia, zakończenie przewidziane jest do końca lutego przyszłego roku. Teldat jest na ostatnim etapie przygotowania systemu, który przewidują, że będzie używany w gminach po to by zbierać te statystyki.

To cykl spotkań. Edukują, tłumaczą i pomagają wypełniać dokumenty

Wczorajsze spotkanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyło się w ramach cyklu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację innowacyjnych projektów. Dla chętnych było też możliwe indywidualne spotkanie z ekspertami, którzy udzielali porad, jak sfinansować twój projekt B+R.

- Firmy z województwa kujawsko-pomorskiego tylko w ostatnich dwóch latach otrzymały z NCBR dofinansowanie na łączną kwotę 1 mld 44 mln zł - podaje Marcin Pergoł, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Trzeba skupić się na własnej działalności i wygenerować projekt, który wynika z własnej działalności. Nie szukać projektów, których nie jesteśmy w stanie zrobić, nie szukać projektów na których się nie znamy. Rozmawiajmy z pracownikami. Przeanalizujmy rynek i konkurencję, by za kilka lat być tymi wiodącymi przedsiębiorstwami - radził Marcin Pergoł.

O konkursach

W ramach "Szybkiej Ścieżki" o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i startupy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. musi pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Nabór wniosków trwa do 16 grudnia 2019 r.

Jak podaje NCBR, nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w "Szybkiej Ścieżce":
- pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych,
- drugi - technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie do 15 listopada).

Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłoszeń upływa 29 listopada).

W październiku ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2010 r.

Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 r. to 1,83 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska