Nie będzie konkursu na dyrektora muzeum w Chojnicach

  Nie będzie konkursu na dyrektora muzeum w Chojnicach

  MARIA EICHLER

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  wita w Chojnicach Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora baśni.

  wita w Chojnicach Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora baśni. ©Maria Eichler

  21 lutego kończy się kontrakt z obecną dyrektorką Muzeum Historyczno-Etnograficznego. Ale polowania na nowego szefa nie będzie.
  wita w Chojnicach Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora baśni.

  wita w Chojnicach Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora baśni. ©Maria Eichler

  W starostwie, któremu podlega ta placówka, doszli do wniosku, że można odstąpić od procedury konkursowej i powierzyć nadal te obowiązki Barbarze Zagórskiej, której pięcioletnia kadencja kończy się 21 lutego. Dlaczego taka decyzja?

  - To jasne, gdybyśmy nie byli zadowoleni z pani dyrektor, to konkurs by na pewno był - komentuje Marek Szczepański, etatowy członek zarządu powiatu. - Ale po co na siłę robić przesłuchania, skoro na horyzoncie nie widać zbyt wielu kandydatów, którzy mogliby ubiegać się o tę funkcję? Uznaliśmy, że tak będzie w porządku.

  Wiadomości z Chojnic

  Decyzji starostwa nie kwestionuje Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, które zresztą było wcześniej pytane o opinię w tej sprawie. - My nie mam y nic przeciw - komentuje Andrzej Gąsiorowski, szef stowarzyszenia. - Współpraca układa się bardzo dobrze. Muzeum realizuje wszystkie zadania, jakie przed nim stoją. Dba nie tylko o konserwację zbiorów, ale i o ich pozyskiwanie, kładzie nacisk na kultywowanie regionalnej kultury.

  Zanim decyzja w tej sprawie się uprawomocni, musi się jeszcze wypowiedzieć minister kultury, po zasięgnięciu opinii rady muzealników. Pismo do ministra zostało już wysłane, w starostwie czekają na odpowiedź.

  Przypomnijmy, że Barbara Zagórska objęła rządy w muzeum po Janinie Cherek. W 2007 r. było prowadzone postępowanie konkursowe, ale nie przyniosło efektu. Wtedy zarząd powiatu zdecydował się na powierzenie tych obowiązków właśnie Zagórskiej.

  Jej kadencja to kontynuacja dzieła poprzedniczki i coraz większe otwarcie muzeum na nowe projekty - m.in. poprzez urządzanie muzealnych Nocy, warsztatów rękodzielniczych dla najmłodszych z twórcami ludowymi i artystami, konferencji muzealnych itd. Chojnickie muzeum podjęło też współpracę z partnerskim powiatem Ludwigslust w Niemczech.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej