Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Portrety Dam Wyklętych w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Uczniowie pokazali osadzone w inowrocławskim więzieniu. Zdjęcia

Red
"Damy Wyklęte", to tytuł wystawy, która oglądać mozna w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zaprezentowano na niej m. in. portrety kobiet niesłusznie skazanych w czasach stalinowskich i osadzonych w więzieniu w Inowrocławiu
"Damy Wyklęte", to tytuł wystawy, która oglądać mozna w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zaprezentowano na niej m. in. portrety kobiet niesłusznie skazanych w czasach stalinowskich i osadzonych w więzieniu w Inowrocławiu Nadesłane
W Muzeum im. Jana Kasprowicza oglądać można wystawę portretów po wspólnym tytułem "Damy Wyklęte". Prezentują one kobiety, które w czasach stalinowskich niesłusznie osadzone zostały w więzieniu w Inowrocławiu. Było ono wówczas jednym z najcięższych takich zakładów karnych, do których trafiały panie.

Powstała Toruńska Rada Kobiet

od 16 lat

Organizatorami wystawy są: bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Zakład Karny w Inowrocławiu i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Pomysł zaprezentowania portretów Dam Wyklętych w inowrocławskim muzeum zrodził się podczas wernisażu, jaki miał miejsce 2 marca br. w świetlicy Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Wówczas prace zaprezentowano funkcjonariuszom i pracownikom Zakładu Karnego oraz grupie osadzonych. Zapadła decyzja, że portrety Dam Wyklętych powinny wyjść poza mury więzienne, aby losy walczących o wolną Polskę kobiet poznali mieszkańcy Inowrocławia. Z nieocenioną pomocą w realizacji inicjatywy przyszło Starostwo Powiatu Inowrocławskiego oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza udostępniając salę muzealną.

Na wystawie w inowrocławskim muzeum prezentowane są Damy Wyklęte przebywające w powojennej Polsce w inowrocławskim więzieniu. Sportretowane zostały przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. To 9 kobiet: Irena Szajowska, Ruta Czaplińska, Maria Sobocińska, Maria Szelągowska, Wanda Minkiewicz, Zofia Łuszczkiewicz, Stanisława Rachwał, Janina Wasiłojć oraz Lidia Lwow. Panie te przeszły okrutne śledztwo i otrzymały wyroki za walkę z władzą ludową.

Oprócz portretów prezentowane są również historyczne fotografie Zakładu Karnego w Inowrocławiu pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz fotografie współczesne, które ukazują zmiany jakie inowrocławska jednostka penitencjarna przeszła od lat czterdziestych ubiegłego stulecia do dnia dzisiejszego.

W otwarciu wystawy wzięli udział organizatorzy: prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN Gdańsk, który krótkim wykładem otworzył wystawę, pomysłodawczyni wystawy Magdalena Basińska z Referatu Edukacji Narodowej bydgoskiej delegatury IPN, Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz por. Krzysztof Spała, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Inowrocławiu i uczniowie I Liceum Ogólnolnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wystawę "Damy Wyklęte" oglądać można w inowrocławskim muzeum do Świąt Wielkanocnych.

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?
sonda]16785[/sonda]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska