Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chce światłoczułego rachunku

Renata Kudeł
Włocławianin, płacąc za światło w kasie "Energi", dostał fakturę na światłoczułym papierze. - A gdzie są tradycyjne datowniki? - pyta.

Pan Henryk z Włocławka jest człowiekiem zapobiegliwym. Przechowuje rachunki nawet sprzed dziesięciu lat. Kiedyś uchroniło go to od kary za rzekome uchylanie się od opłat.

- Jestem oburzony postępowaniem "Energi", twierdzi pan Henryk (nazwisko i adres znane redakcji). - Jak to zwykle robię co dwa miesiące, wybrałem się do siedziby firmy, na ulicę Duninowską, aby zapłacić za światło bezpośrednio w kasie. Dzięki temu nie muszę też
wydawać pieniędzy
na opłatę, obowiązującą w banku czy na poczcie. Jakież było moje zdumienie, gdy zamiast datownika na moim rachunku, dostałem wydruk z kasy fiskalnej na światłoczułym papierze.

Pan Henryk tłumaczy, że niepotrzebny mu jest taki rachunek, który z czasem wyblaknie, stanie się nieczytelny. - Jaki to dowód na to, że zapłaciłem za światło? Już kiedyś kazano mi udowadniać, iż pewnych opłat nie wnosiłem... aż przez dziesięć lat. Na szczęście miałem wszystkie rachunki i dzięki temu udowodniłem, że jestem człowiekiem uczciwym.To nau-czka na całe życie.

Zdaniem pana Henryka, powinny powrócić zwykłe datowniki. - Komu one przeszkadzały? - pyta. - Gdy próbowałem interweniować w kasie powiedziano mi, że nie muszę tu opłacać rachunków. Mogę pójść na pocztę czy do banku.

- Powrót do datownika nie jest możliwy - mówi Lidia Serbin - Zuba, rzecznik "Energi". - Nasze rachunki to płatności należące do tak zwanych masowych. Skanowane są dane z faktury klienta i przekazywane na jego konto. Potwierdzeniem transakcji jest wydruk na papierze światłoczułym, który jest dołączany do faktury klienta - tłumaczy pani rzecznik. Jej zdaniem, jest to sprawdzone rozwiązanie, powszechnie stosowane na przykład . w bankomatach, energomatach, kasach supermarketów.
Tak zwane pełne rozliczanie z klientem następuje zawsze po czterech miesiącach. Jeśli byłby jakikolwiek problem z rozliczeniem, uwidoczniłaby to kolejna faktura. Dlatego, zdaniem pani rzecznik, przechowywanie rachunków przez kilka lat jest nie jest potrzebne.
RENATA KUDEŁ
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska