Nie daj się zwieść niskiej cenie środków ochrony roślin. Ostrzeżenie przed podróbkami

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Oferty na internetowych aukcjach czy u obwoźnych sprzedawców mogą być kuszące, jednak powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Ruszyła 2. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.

W kalendarzu zima, ale rolnicy już przygotowują się do kolejnego sezonu prac na polach. Kiedy do zrobienia jest sporo zakupów, szukamy sposobu na oszczędności. W nowej kampanii KAS, PSOR i PIORiN przestrzegają, byśmy nie dali się skusić wyjątkowo niską ceną środków ochrony roślin.

Komisja Europejska i EUIPO szacują, że co 7. opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je niska cena.

Nie należy samemu sprowadzać środków ochrony roślin zza granicy bez stosownych zezwoleń MRiRW.

W ubiegłorocznej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin kładziono nacisk na edukację rolników na temat legalnych źródeł zakupu środków ochrony roślin.

To Cię może też zainteresować

– Każdy rolnik doskonale wie, jakich narzędzi pracy potrzebuje - mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Posiada także szeroką wiedzę w temacie preparatów do ochrony roślin i wybiera rozwiązania, które są najlepsze w jego gospodarstwie. Często jednak daje zwieść się atrakcyjnej ofercie cenowej lub poleceniu przez sąsiada. Tę naiwność wykorzystują przestępcy, wprowadzając na rynek produkty łudząco podobne do oryginalnych. Podrabiane są te preparaty, na które jest największy popyt oraz te, które mają szerokie spektrum zastosowań. Co roku przypominamy rolnikom, aby nie dawali się nabrać na takie tanie chwyty, bo można stracić znacznie więcej, niż zyskać - tłumaczy Mrowiec.

Etykieta jakby taka sama, ale skład środka już nie

Organizatorzy kampanii wyjaśniają, czym może skutkować zakup i zastosowanie podrobionego środka ochrony roślin:

  • Podrobione środki ochrony roślin przypominają oryginalne produkty wyłącznie w zewnętrznej warstwie opakowania. Natomiast już w składzie podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych. Może nie być w nich w ogóle substancji czynnej albo może być ich kilka.
  • Zawsze etykieta podrobionego środka, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odpowiada temu, co jest w opakowaniu. Trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę.
  • Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skrupulatnie zbadane i sprawdzane są oryginalne środki ochrony roślin, zanim znajdą się na rynku. Dla każdego, pojedynczego produktu takie badania trwają średnio 10 lat i prowadzone są pod kątem wpływu na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe oraz jak będą wpływały na zdrowie konsumentów.
  • Stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczyć plony. Nie wiadomo, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg.
  • Trudno też przewidzieć wpływ na środowisko, nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz w glebie. Stosowanie nielegalnych, w tym podrobionych produktów może skutkować także utratą dotacji unijnych.
  • Ponadto, w przypadku stwierdzenia posiadania podróbki środka ochrony roślin, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nakazać zatrzymanie towaru i jego utylizację. Dzięki efektywnym działaniom PIORiN w ostatnich latach 2018-2019 udało się ujawnić łącznie ponad 50 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

To Cię może też zainteresować

– Edukacja użytkowników środków ochrony roślin jest najlepszym sposobem do walki z podrobionymi produktami - uważa Joanna Tumińska, dyrektor w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Choć oferowane nielegalne produkty są tańsze, w dłuższej perspektywie są zdecydowanie nieopłacalne. Ponoszone przez rolnika ryzyko zdrowotne, potencjalne koszty finansowe oraz środowiskowe są niewspółmierne do odnoszonych korzyści. – podkreśla Joanna Tumińska.

Skarbówka pilnuje legalności ŚOR sprowadzanych do Polski

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi na granicy Polski kontrole. W 2019 roku KAS we współpracy z PIORiN ujawniła 165 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 18 ton środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ujawniła 111 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORIN.

- Współpraca między organami kontrolnymi, celnymi i producentami prowadzi do większej skuteczności w walce z nielegalnymi pestycydami - mówi Magdalena Rzeczkowska, Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów. - Podrabiane i nielegalne pestycydy mogą mieć poważne skutki dla środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Bardzo ważne jest, aby współpraca w walce z nielegalnymi środkami ochrony roślin zwiększała presję i zniechęcała przestępców do tego procederu. Dlatego KAS kolejny raz angażuje się we wspólną kampanię edukacyjną.

Więcej informacji o środkach ochrony roślin na stronie: www.bezpiecznauprawa.org.

Nie daj się zwieść niskiej cenie środków ochrony roślin. Ostrzeżenie przed podróbkami
materiały prasowe

Źródło: informacja prasowa

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie