Parlament zażądał również wprowadzenia moratorium ("zawieszenie", "tymczasowe wstrzymanie") na sprzedaż żywności, która została przetworzona z wykorzystaniem nanotechnologii. Będzie ono obowiązywało do czasu aż zostanie wykazane, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia konsumentów i konsumentek. Żywność taka będzie także odpowiednio oznakowana na opakowaniu.
Obecnie nie istnieją przepisy, które zezwalałyby lub zakazywały sprzedaży mięsa i nabiału pochodzącego od sklonowanych zwierząt. Komisja Europejska (KE) i państwa członkowskie chciały uwzględnić żywność z klonowanych zwierząt w rozporządzeniu w sprawie nowej żywności (- to takie produkty, które nie były sprzedawane na rynku Wspólnoty przed majem 1997 roku. Czyli np. te, które zostały opracowane później w wyniku zastosowania nowych procesów technologicznych (jak nanotechnologia), ale także żywność spożywana tradycyjnie w krajach spoza UE). Ale sprzeciwili się temu posłowie z Parlamentu Europejskiego. Parlament uważa, że żywność z klonowanych zwierząt powinna zostać objęta zakazem sprzedaży wprowadzonym odrębnym aktem prawnym, a w międzyczasie należy przyjąć moratorium na jej sprzedaż w UE.
Jeśli państwa członkowskie nie zaakceptują poprawek zgłoszonych przez Parlament w drugim czytaniu konieczne będzie postępowanie pojednawcze. Będzie trzeba zatem doprowadzić do zawarcia ugody między KE i PE.
Czytaj e-wydanie »