- Wbrew naszym PESEL-om rozwijamy się! - podkreśla Andrzej Sobolewski, jeden ze słuchaczy Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy w Grudziądzu. - Uczęszczałem na zajęcia z języka angielskiego, byłem w grupie teatralnej a także brałem udział w wykładach o historii regionu. Oferta była tak olbrzymia, że nawet jak chciałoby się chodzić na więcej zajęć, to nie byłoby takiej opcji gdyż pokrywały się godzinowo.
Dla pana Andrzeja - jak przyznaje - najcenniejsze były spotkania grupy teatralnej. - Z pozycji widza łatwo mi się oceniało i krytykowało aktorów, a gdy sam wszedłem na scenę okazało się, że zagrać rolę tak jakby się tego chciało jest bardzo trudno. Nabrałem ogromnej pokory do gry aktorskiej - przyznaje słuchacz MCW.
Dlaczego warto zostać studentem "uniwersytetu trzeciego wieku"? - Nawiązujemy tu mnóstwo znajomości, nie siedzimy i nie gnuśniejemy w domach i wciąż uczymy się czegoś nowego - wylicza Andrzej Sobolewski.
Słuchacze "Centrum" wraz z rodzinami spotkali się w piątek, 20 grudnia na podsumowaniu minionego semestru. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji tańca w kręgu, którego uczyły się głównie panie przez ostatnie miesiące.
Niesamowita energia i empatia
- Emanujecie niesamowitą energią i empatią. Cieszę się, że Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy tak dynamicznie się rozwija. Mamy już kilkuset studentów, a wierzę że w kolejnym semestrze będzie jeszcze więcej - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - To na co chcemy w przyszłym roku położyć większy nacisk to element łączenia pokoleń, aby angażować do współpracy z seniorami jeszcze bardziej dzieci i młodzież. Ten komponent będzie jeszcze silniejszy w następnej edycji.
Spotkanie w teatrze było też okazją do podziękowań. Słuchacze podziękowali owacjami na stojąco oraz pięknym bukietem kwiatów m.in. Darii Boguszyńskiej, koordynatorce projektu MCW. - Za otwarte serce i cierpliwość - mówił Rączkowiak.
Seniorzy także "wywołali" na scenę Mariusza Żebrowskiego, który prowadził zajęcia z historii regionu który wygrał plebiscyty na najlepszego wykładowcę. - Jestem ogromnie zaskoczony, ale jest mi niezmiernie miło. Bardzo dobrze mi się z wami współpracuje - podkreśla Mariusz Żebrowski.
Upominki w formie rękodzieł wykonanych na zajęciach plastycznych także otrzymały władze miasta i przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji z MCW.
Czytaj też
"Chce nam się żyć"
- Człowiek nie siedzi zamknięty w domu, rozwija swoje umiejętności - podkreśla Grażyna Zielińska, słuchaczka MCW. - Uczęszczałam na zajęcia informatyczne podczas których wzbogaciłam wiedzę z tego zakresu. Chodziłam też na jogę po której zrelaksowana wracałam do domu, a dodatkowo brałam udział w wykładach Mariusza Żebrowskiego z zakresu wiedzy o regionie, którą bardzo się interesuję.
Dlaczego warto być słuchaczem "Centrum"? - Spotykamy się z ludźmi, wymieniamy doświadczeniami, nie siedzimy i nie gnuśniejemy w domach. Po prostu: chce nam się żyć! - kwituje Grażyna Zielińska.
Głos zabrał też Szymon Gurbin, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza: - Uczestniczycie w pięknej przygodzie i trochę nieprzewidywalnej, bo my sami nie wiemy jak to się rozwinie. A każda przygoda powinna mieć element tajemnicy. W każdej przygodzie ważne jest też, by być razem. Wasze relacje, żywiołowe reakcje pokazują, że jesteście razem.
Szymon Gurbin zapowiedział, że w przyszłym roku planowana jest w Grudziądzu organizacja imprezy pod hasłem "Grudziądzkie senioralia" dla seniorów z całego regionu.
Wszyscy seniorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy za udział w minionym roku w szeregach studentów "Centrum". Nabór na kolejny semestr najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego 2025 roku.