Nie każdy uczeń ma w domu laptop. Ale gdy będzie trzeba, dzieci skorzystają z komputera w szkole

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Choć w ubiegłym roku szkolnym 2020/2021 nauka zdalna trwała wiele miesięcy, nadal nie wszyscy uczniowie mają w domu własny laptop. Problem dotyczy zwłaszcza rodzin wielodzietnych
Choć w ubiegłym roku szkolnym 2020/2021 nauka zdalna trwała wiele miesięcy, nadal nie wszyscy uczniowie mają w domu własny laptop. Problem dotyczy zwłaszcza rodzin wielodzietnych Mariusz Kapała / Zdjęcie ilustracyjne
Choć nauka zdalna trwała wiele miesięcy, nadal nie w każdym domu jest komputer. Szkoły w regionie zapewniają, że w razie potrzeby będą pomagać uczniom i udostępniać sprzęt w placówce. Rząd uspokaja jednak, że nie zamierza wprowadzać zdalnej nauki.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

W poniedziałek 11 października na antenie Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że rząd nie zamierza wprowadzać nauki zdalnej. – Nie ma szans w najbliższej przyszłości na to, żebyśmy systemowo znów przekazali dzieci rodzicom i zamknęli w czterech ścianach – powiedział.

To też może Cię zainteresować

Przed komputerami dzieci mniej się nauczą niż w szkole

Lekcje na odległość nie budzą entuzjazmu zarówno wśród nauczycieli, uczniów, jak i rodziców. Tych ostatnich Santander Consumer Bank poprosił o ocenę zdalnej edukacji, przeprowadzając badanie na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: szkoła 2.0 egzamin z powrotu”. Prawie 50 proc. rodziców stwierdziło, że ich dziecko gorzej radziło sobie podczas lekcji online, a ok. 40 proc. ocenia je jako mniej wartościowe niż zajęcia prowadzone w tradycyjny sposób.

Rodzice wskazywali też na problem braku fizycznego kontaktu dzieci z koleżankami i kolegami (19,7 proc.). Co dziewiąty rodzic wspominał o nierównym poziomie nauczycieli, jeśli chodzi o umiejętności korzystania z technologii i sprzętu komputerowego (11,5 proc.).

– Postawie rodziców trudno się dziwić. Polskie szkoły wcześniej nie były przystosowane do nauczania na odległość, więc jego wprowadzenie było dla wszystkich sporym wyzwaniem – mówi Marta Michałków, starszy menedżer ds. marketingu i rozwoju produktów kartowych z Santander Consumer Banku. – Z nową formą nauki pojawiły się też problemy, takie jak potrzeba zakupu odpowiedniego, często drogiego sprzętu czy znalezienia miejsca, w którym dziecko mogłoby uczestniczyć w zajęciach online w rodzinach wielodzietnych.

Nie wszystkie dzieci mają w domu komputer

Okazuje się, że nadal są problemy z dostępem do komputera czy internetu.

– Wciąż nie wszyscy nasi uczniowie mają komputery, szczególnie w rodzinach wielodzietnych - mówi Anna Kwiatkowska, dyrektor SP nr 10 we Włocławku. - W zeszłym roku szkolnym wypożyczaliśmy laptopy dzieciom, ale niestety, sprzęt wracał uszkodzony. Postanowiliśmy więc, że w tym roku wypożyczeń nie będzie. Tak, jak wcześniej uczniowie, którzy nie mają dostępu do komputera, mogą przyjść do szkoły i uczestniczyć w zdalnych lekcjach. Poza tym jesteśmy przygotowani do ewentualnej nauki na odległość.

Iwona Szaro, dyrektor SP nr 4 w Inowrocławiu, również zaznacza, że w razie potrzeby placówka jest przygotowana do prowadzenia zajęć zdalnych. - W ubiegłym roku szkolnym wypożyczaliśmy sprzęt uczniom. Teraz możemy wypożyczyć go mniej, bo musimy liczyć się z tym, że część dzieci może uczyć się zdalnie, ale część będzie w szkole. A przy korzystaniu z dziennika elektronicznego laptop musi być na każdej lekcji. Mamy nadzieję, że rodzice wykazali się odpowiedzialnością i zaopatrzyli dzieci w odpowiedni sprzęt. Na szczęście dotychczas nie było większych problemów z internetem. Nawet uczniowie mieszkający na wsi łączyli się na lekcjach bez kłopotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie