Więcej studentów będzie mogło dostać stypendia socjalne. Wzrasta próg dochodowy

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Studenci maja prawo ubiegać się o stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, stypendia rektora, a także zapomogi. Na zdjęciu: inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Politechnice Bydgoskiej
Studenci maja prawo ubiegać się o stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, stypendia rektora, a także zapomogi. Na zdjęciu: inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Politechnice Bydgoskiej Arkadiusz Wojtasiewicz / Zdjęcie ilustracyjne
Znane są już progi dochodowe uprawniające studentów do otrzymania stypendium socjalnego. Zgodnie z ministerialnymi widełkami od stycznia 2022 pomoc będzie przysługiwała większej liczbie żaków. Uczelnie, także w regionie, będą musiały dostosować się do tych wytycznych.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Wysokość stypendiów socjalnych jest uzależniona od dochodu w rodzinie, natomiast próg uprawniający do ubiegania się o tę formę pomocy ustalany jest przez rektora w porozumieniu z samorządem studenckim. Próg ten musi jednak mieścić się w widełkach dochodowych określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

To też może Cię zainteresować

Wyższy próg dochodowy przy stypendium socjalnym od 1 stycznia 2022 r.

Obecnie ustawowa wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta, gwarantująca otrzymanie stypendium socjalnego, wynosi 686,4 zł netto. Natomiast od 1 stycznia 2022 r. kwota ta wzrośnie do 780 zł netto. Maksymalna wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta nie uległa zmianie i nadal wynosi 1051,7 zł.

Oznacza to, że w bieżącym roku akademickim 2021/2022 ustalony przez uczelnię próg dochodu nie może być niższy niż 686,4 zł, a od 1 stycznia 2022 r. – 780 zł. Tym samym studenci i doktoranci, których miesięczny dochód (netto) na osobę w rodzinie nie przekracza danej kwoty, mają zagwarantowane prawo do otrzymania stypendium socjalnego po spełnieniu ustawowych warunków oraz szczegółowych kryteriów zawartych w uczelnianym regulaminie przyznawania świadczeń stypendialnych. Stypendium socjalne mogą otrzymać również osoby z dochodem przekraczającym 686,4 zł , a od 1 stycznia 2022 r. – 780 zł, ale może on wynosić maksymalnie 1051,7 zł.

Na Politechnice Bydgoskiej przyjmują wnioski o stypendia w dziekanatach

Szczegółowe progi stypendialne i wysokość stypendiów socjalnych uczelnie uzależniają od liczby złożonych wniosków. Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich (PBŚ) przyjmuje je od poniedziałku 5 października.

Jak informuje uczelnia, żacy powinni składać wnioski o o stypendia w dziekanatach wydziałów. Termin mija 19 października. Nieco mniej czasu, bo do 12 października, mają studenci, którzy chcą otrzymać stypendia dla osób niepełnosprawnych. Krótszy termin obowiązuje także żaków ubiegających się o stypendia rektora. Wnioski o zapomogi można natomiast dostarczać przez cały październik.

Na PBŚ wnioski o stypendium rektora oraz o stypendium socjalne należy składać w formie papierowej, podobnie jak wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogę. W poprzednim roku akademickim stypendia socjalne wynosiły od 750 do 850 zł miesięcznie.

NA UMK wnioski o stypendia tylko tradycyjną pocztą

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje rozpocząć zbieranie wniosków o stypendia niebawem.

- Generator wniosków o stypendia będzie dostępny w drugiej połowie października – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Z powodu sytuacji epidemicznej podtrzymujemy ubiegłoroczne ustalenia: wniosek należy wypełnić, wydrukować i przesłać do nas drogą pocztową. Decyduje data stempla pocztowego.

W ubiegłym roku stypendia socjalne na UMK wynosiły od 600 do 800 zł. Nowych kwot na razie nie ustalono.

UKW chce przyjmować wnioski stypendialne elektronicznie

Około 20 października przyjmowanie wniosków o stypendia rozpocznie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Najprawdopodobniej będziemy przyjmować je tylko w formie elektronicznej – informuje Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Na razie trudno mówić o kwotach stypendiów. Wysokość stypendiów zależy od tego, ile wniosków otrzymamy i ile osób będzie spełniać kryteria, uprawniające do otrzymania pomocy.

W ubiegłym roku akademickim 2020/2021 stypendia socjalne na UKW wynosiły 300-700 zł. - Jeśli pozwolą na to możliwości finansowe uczelni, być może przymierzymy się do podniesienie stawek – dodaje Tomasz Zieliński.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie