Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska w Toruniu.
"Żywa Biblioteka" udostępnia czytelnikom "żywy księgozbiór". To osoby ze środowisk, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją.
Mniejszości również są wśród nas
W ramach spotkań "Żywych Bibliotek" zainteresowani mają bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi rożne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne, narodowe. Podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece.
15 października w taką "Żywą Bibliotekę" przekształci się Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (godz. 12).
Młodzież otwarta na inność
- Wierzymy, że po "przeczytaniu" takiej "żywej książki" torunianie staną się otwarci na inność. Może zostaną obalone niektóre stereotypy krążące o danej grupie? Chcielibyśmy, aby czytelnik nie został obojętny na to, z czym się zetknie. Mamy nadzieję, iż zagłębi się w świat "książki" i zrozumie różnorodność współczesnego świata. "Nie oceniaj książki po okładce" - to hasło przyświeca naszemu projektowi. Pasuje ono również w relacjach międzyludzkich - mówi Marek Jurowski z Książnicy Kopernikańskiej.
Zmierzymy się z myślami
Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do licealstów i studentów.
- Dzięki "Żywej Bibliotece" można się przekonać, że świat naprawdę jest różnorodny, że ta różnorodność otacza nas na co dzień, jest obok, na wyciągnięcie ręki, a nasze wyobrażenia o innych ludziach, to często etykietki bez pokrycia - tłumaczy Aleksandra Skonieczka z Pracowni Różnorodności. - "Żywa Biblioteka" pozwala zmierzyć się z naszymi stereotypami, samodzielnie sprawdzić, jaki naprawdę jest świat innych ludzi.
Akcję wymyślono w Danii w 2000 roku. Od tamtego czasu przeprowadza się ją na całym świecie, także w Polsce.
"Żywe Biblioteki" gościły już w m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.
Pisarz i emigrant
Toruńską "Żywą Bibliotekę" urozmaici spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrznieckim - pisarzem, emigrantem, poruszającym w swojej twórczości zagadnienia tolerancji i akceptacji.
Gość książnicy studiował filozofię, teologię i filologię islandzką. Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel: "Dom Róży. Krýsuvík", która otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike. W 2007 roku opublikował dwie powieści: "Kołysanka dla wisielca" i "Raz. Dwa. Trzy.". W 2007 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki.