Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie ma pamiątki po tramwaju

Maciej Czerniak, [email protected], tel 52 326 31 42
Budowa przy Dworcowej 13 zakończy się w 2011 r. Inwestor chce, by zabytkowy słup trakcyjny wrócił na miejsce. Trzymamy za słowo.
Budowa przy Dworcowej 13 zakończy się w 2011 r. Inwestor chce, by zabytkowy słup trakcyjny wrócił na miejsce. Trzymamy za słowo. wizualizacja: Apro Investment
Z ulicy Dworcowej zniknął zabytkowy słup, który podtrzymywał sieć trakcyjną tramwajów. Jest jednak szansa, że po odnowieniu wróci na swoje miejsce.

Zobacz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.bydgoszcz.pomorska.pl

Czytelnik, który skontaktował się z nami w tej sprawie, nie krył wzburzenia: - Kto zezwolił na usunięcie słupa? Co na to miejski konserwator zabytków? Czyżby takie urządzenia techniczne nie miały żadnej wartości? A co by było, gdyby ktoś zdemontował urządzenia śluzowe na Starym Kanale? Podniosłaby się wielka wrzawa! - zauważa Czytelnik i dodaje: - Proponuję ustalić winnego i poszukać tego słupa, bo najprawdopodobniej wylądował na skupie złomu.

Zagrażał bezpieczeństwu?

Okazało się, że słup został zdemontowany na wniosek firmy Apro Investment. Toruński deweloper jest właścicielem terenu po dawnych zakładach graficznych przy ulicy Dworcowej 13. W połowie października ruszy tam pełną parą budowa dwóch gmachów, w których mają powstać apartamenty.
- Istniało niebezpieczeństwo, że słup mógłby zostać uszkodzony przez pojazdy, które wjeżdżają na teren budowy - wyjaśnia Andrzej Dąbrowski, specjalista ds. nieruchomości z firmy Apro Investment. - Wystąpiliśmy do drogowców o pozwolenie na jego zdemontowanie. Został usunięty przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Słup dodawał smaku

W Apro zapewniają, że demontaż słupa odbył się po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków. Trafił do magazynu Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, gdzie zostanie odrestaurowany.
- Ten słup to istotny element krajobrazu ulicy Dworcowej, Dlatego, gdy zakończymy naszą budowę, nie wykluczamy, że może trafić na swoje stare miejsce. Chcielibyśmy tego - dodaje Dąbrowski. - Ostateczna decyzja o tym, gdzie zostanie ustawiony po odnowieniu, należy jednak do drogowców.
W obronie pamiątek po linii tramwajowej, która biegła ulicą Dworcową występuje Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy: - Ta część miasta zasługuje na szczególną ochronę. Leży w samym sercu miasta i jest nierozerwalnie związana z jego historią. Także pozostałości świadczące o tym, że ulicą Dworcową kiedyś jeździł tramwaj, powinny być pozostawione na miejscu. Chciałbym, żeby słup trakcyjny wrócił na miejsce.

Unikaty są w zajezdni

W naszym mieście nie brakuje zapaleńców, którzy interesują się wszystkim, co jest związane z tramwajami. Jednym z nich jest Maciej Kulesza, współpracownik portalu internetowego Moje Miasto Bydgoszcz: - Udało mi się odnaleźć słup trakcyjny, który w tej chwili jest przechowywany w zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej - mówi Kulesza. - To jedyny zabytkowy słup w naszym mieście, który zachował się w idealnym, prawie nienaruszonym stanie.
Kulesza znalazł też kilkanaście słupów, które do dzisiaj stoją przy bydgoskich ulicach. Są pozostałością po linii trolejbusowej projektowanej przez Niemców w latach 40. XX. O tym odkryciu można przeczytać dokładniej na stronie www. mmbydgoszcz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska