Nie możesz znaleźć pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Materiał informacyjny GoWork.pl
Jeśli nie możesz znaleźć pracy, nie musi to oznaczać, że na rynku brakuje pracodawców szukających osób właśnie takich jak Ty. Być może całkiem nieświadomie popełniasz błędy związane z poszukiwaniem ogłoszeń, konstrukcją swojego CV czy przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Błędy popełniamy na różnych etapach poszukiwania pracy

Poświęciłeś dużo czasu na przygotowanie swojego CV, wysyłasz mnóstwo aplikacji i nikt się nie odzywa? A może dostajesz zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, ale pracodawcy nie oddzwaniają po odbytym spotkaniu?

Przyczyn, przez które nie możesz znaleźć pracy, jest wiele i mogą dotyczyć różnych etapów postępowania rekrutacyjnego. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów podczas procesu szukania zatrudnienia.

  1. Ograniczanie się tylko do kilku źródeł ofert zatrudnienia

    Nieprawidłowości mogą pojawić się już na samym początku, czyli w sposobach szukania ofert. Żeby dotrzeć do pracodawcy, dla którego będziemy atrakcyjnym kandydatem na pracownika, trzeba zwyczajnie znaleźć jego ogłoszenie.

    Mamy na to znacznie większe szanse, jeśli korzystamy z jak największej liczby źródeł ofert pracy. To znaczy, że szukanie zatrudnienia wyłącznie w jednej agencji pracy, tylko w urzędzie, w jednej gazecie z lokalnymi wiadomościami czy rozpytując znajomych, na pewno nie jest dobrym pomysłem.

    Oczywiście nie ma nic złego w korzystaniu z powyższych źródeł ofert, ale dzisiaj najpopularniejszym miejscem, w którym pracodawcy szukają pracowników, jest Internet, a przede wszystkim największe portale pracy, takie jak GoWork.pl, które grupują ogłoszenia z każdej części kraju.

    Dlatego warto tutaj śledzić aktualne oferty pracy z Grudziądza i innych miast Polski, jak oferty pracy z Gdańska (ze względu na dużą ilość ofert pracy zdalnej lub hybrydowej), i wysyłać swoje aplikacje do wybranych pracodawców. Może się okazać, że dotychczas po prostu nie mogliśmy wpaść na właściwe oferty, a czekały na nas w GoWork.pl.

  2. Aplikowanie na nieadekwatne oferty pracy

    Drugi często popełniany błąd, dotyczący ofert pracy, to ich nieadekwatny wybór. Ukończyłeś technikum informatyczne i przez dwa lata pracowałeś w IT, ale teraz chciałbyś spróbować swoich sił w branży turystycznej, więc wysyłasz swoje CV do biur podróży?

    Nie ma nic złego w chęci zmiany zawodu, ale nie możesz spodziewać się, że od razu znajdziesz pracę w wymarzonej turystyce. To zdarza się bardzo rzadko. Nawet jeśli myślisz, że spełniasz wszystkie wymagania przedstawione w ofercie pracy, pracodawcy szukają przecież osób, których CV odpowiada ich oczekiwaniom.

    To znaczy, że jeśli chcesz znaleźć pracę, musisz aplikować wyłącznie na ogłoszenia, które pasują do Twojego CV, a przede wszystkim do wykształcenia, doświadczenia i umiejętności twardych.

  3. Źle skonstruowane CV

    Kolejnym powodem, przez który Twoje CV może być odrzucane, jest jego błędne skonstruowanie, które dyskwalifikuje Cię już na starcie. Jeśli dokument już na pierwszy rzut oka wygląda nieestetycznie, mało profesjonalnie albo jest nieuporządkowaną ścianą tekstu, niejeden rekruter nawet nie zacznie go czytać, tylko od razu wyrzuci do kosza.

    Pamiętaj, żeby w swoim CV zawierać tylko najważniejsze informacje i opisywać je jak najkrócej, jednak zbytnia lakoniczność także nie jest wskazana! Doskonale nadadzą się tu wszelkiego rodzaju wypunktowania. W swoim dokumencie aplikacyjny umieść również adekwatne, profesjonalne zdjęcie.

    Nie sprawdzi się tu selfie z wakacji czy inne tego typu obrazki. Ważne są także dane kontaktowe. Jeśli Twój e-mail to np. “buziaczekserduszko555” lepiej załóż inny, poważniejszy adres, najlepiej zawierający imię i nazwisko. Spróbuj się także wyróżnić.

    Nawet najbardziej prawidłowe, ale zbyt sztampowe CV, będzie dla rekrutera zwyczajnie nudne. Dlatego np. o swoich zainteresowaniach nie pisz, jak wszyscy “książka i film”, a np. dodaj, że inspirują Cię dzieła Pedro Almodóvara!

  4. Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej

    Jeśli udało Ci się wejść do następnego etapu rekrutacji i czeka Cię rozmowa z rekruterem, przygotuj się do tego spotkania. Zbierz informacje o firmie, do której aplikowałeś i zapoznaj się jeszcze raz z ogólną specyfiką stanowiska, które chcesz zająć.

    Pamiętaj także, co znajduje się w przygotowanym wcześniej CV. Możesz spodziewać się pytań związanych zarówno z Twoim doświadczeniem, jak i z samą firmą. Swój ubiór dostosuj do miejsca i stanowiska, na które aplikujesz.

    Przemyśl również, jakie pytania to Ty chciałbyś zadać pracodawcy. Wykazuj entuzjazm, a nie zniechęcenie, ale powstrzymaj się od przesadnej gadatliwości. Pokaż swoją kulturę osobistą, rozwagę i profesjonalizm.

  5. Szukanie pracy tam, gdzie jej nie ma

    Niestety zdarza się, że czasem nie możemy znaleźć pracy w danej branży, bo na rynku zwyczajnie brakuje zatrudnienia w danej dziedzinie. Wówczas konieczne może być przekwalifikowanie się. Poza pamiętaniem o tym, by aplikować na oferty w jakiś sposób korespondujące z naszym CV, sprawdźmy, w jakich zawodach brakuje pracowników.

    Analiza “Barometru Zawodów” pokazuje, że w 2023 roku w skali ogólnopolskiej wiele ofert zatrudnienia może być dostępnych dla fachowców technicznych, kierowców, magazynierów, kucharzy, pracowników służby zdrowia, nauczycieli i pracowników ds. księgowości i rachunkowości. Może warto szukać pracy związanej właśnie z tymi zawodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska