https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie można karać za CB-radio

(LUK)
Coraz więcej kierowców samochodów osobowych kupuje CB-radio
Coraz więcej kierowców samochodów osobowych kupuje CB-radio Fot. Archiwum
- Dla jednych CB-radio to prosty sposób na ominięcie patroli policyjnych, dla innych informacja o korkach czy objazdach - mówią funkcjonariusze.

Niestety wiadomości o "suszących miśkach" słuchają również złodzieje.

- Podczas ostatniej akcji "Bezpieczna droga" policjanci zatrzymali 186 samochodów i ukarali 67 kierowców mandatami - mówi Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Zatrzymano również 8 dowodów rejestracyjnych. - Tego typu akcje mają na celu przede wszystkim ograniczenie wypadków drogowych, których najczęstszymi przyczynami są zbyt dużą prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i prowadzenie samochodu po pijanemu.

Ilu wiedziało, że stoją?
Kiedyś CB-radia używali głównie kierowcy ciężarówek, którzy informowali się wzajemnie o skrótach, utrudnieniach na drodze, objazdach czy korkach. Gdy popularne CB trafiło do samochodów osobowych, kierowcy zaczęli je traktować jak antyradar. Formalnie policjanci nie mogą karać za używanie w ten sposób radia.

Bez mandatu
- Nie ma takiego przepisu - mówi Artur Rzepka, rzecznik toruńskiej policji. - Nawet artykuł 45.1. kodeksu drogowego, punkt drugi, który mówi, że kierującemu zabrania się korzystania w czasie jazdy z "telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku", też nie pozwala wystawić mandatu.

Gdyby uznać to za wykroczenie, wówczas policjanci również nie mogliby korzystać z radia. Takie jest zalecenie Komendy Głównej Policji.

Drogówka zapewnia, że nie słucha rozmów kierowców, bo nie ma takiej możliwości. - Policjanci musieliby mieć w radiowozie swoje prywatne CB, bo te które mają w samochodach, nie pozwalają na połączenie się kanałem ogólnym, na którym rozmawiają kierowcy - kontynuuje Artur Rzepka.

Nie każdy potrafi
- Rozmawiać trzeba umieć, bo kierowcy używający CB-radia nie odezwą się, jeśli nie będziemy mówili ich językiem - mówi Rafał, zawodowy kierowca z Torunia. - Przyznam, że kupiłem CB przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Kierowcy są bardzo życzliwi i chętnie pomagają sobie, gdy tylko poprosimy o pomoc.

- Używam CB-radia również dlatego, żeby głupio nie wpaść w miejscu, gdzie jest ograniczenie np. do 40 km/h. - dodaje Rafał. - Ale służy mi ono głównie do komunikacji z innymi kierowcami. Zauważyłem jednak, że odkąd jego popularność wzrosła, zmieniła się też kultura języka. Często słyszę wulgaryzmy w głośniku, a pamiętajmy, że przecież niektórzy podróżują z dziećmi.

Słownik najczęstszych zwrotów

Krokodylki - Inspekcja Transportu Drogowego
Misiaczki - policjanci
Misiaczki na hulajnogach - policja na motocyklach
Suszarka - radar
Miśki suszą - policja kontroluje prędkość
Ścieżka - droga
Zjechać na margines - ustąpić miejsca
Zielonki - Straż Leśna
Telewizja - fotoradar
Dyskoteka - samochód jadący na światłach ostrzegawczych, np. karetka, straż pożarna na sygnale
Bajo, szerokości - najczęstsze pozdrowienia

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysio Lubicz z Klanu
Jak czyta sie takie komentarze a szczegolnie wypowiedzi policyjnych rzecznikow (Artura Rzepki), to rece opadaja.
W swoich wypowiedziach przytacza Pan rzecznik, ze ustawa prd w art...... zabrania w czasie jazdy uzywania...... i dalej (rozumie), ze art ten, nie pozwala "wystawic mandatu".
Ja posiadam karte rowerowa i przygotowujac sie do egzaminy wyczytalem, ze wspomniany art. prd ZABRANIA MI w czasie jazdy rowerem, korzystania z telefonu komorkowego - trzymajac go w reku.
W art.97 KW (nie mysle zeby Pan rzecznik policji o tym nie wiedzial) czytamy, ze popelnilem wykroczenie (w zw. z) za ktore POLICJANT moze nalozyc mandat karny.
Kolejna sprawa to CB radio. Panie rzeczniku torunskiej policji nie zapominaj Pan, ze mamy demokracje i kazdy moze z CB radia korzystac, natomiast jak z niego korzysta to juz inny temat. Rowniez policja moze korzystac z CB radia, i bedzie miala mozliwosc (jak to Pan rzecznik okreslil), sluchac rozmow kierowcow - TYLKO CO TO DA? Mysle, ze jest wiele innych sposobow na poprawe brd, a przede wszystkim nalezy spowodowac aby w tym kraju prawo stanowilo prawo, a nie zastepowac je jak to wypowiada Pan rzecznik torunskiej policji "ZALECENIAMI Komendy Glownej Policji.
No, ale moze ja ustawe prawo o ruchu drogowym zle interpretuje, ale jedno napewno wiem NIE KAZDY MUSI BYC SZOFEREM, i to jest juz rola miedzy innym policji. A moze tak musi byc?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska