
Noc wróżb
Choć w aspekcie wróżb i przepowiedni królują Andrzejki, warto wiedzieć, że dawniej wróżono sobie także w sylwestrowy wieczór. Był to czas przeznaczony specjalnie na wróżby matrymonialne dla młodych panien.
Przede wszystkim odświętnie ubrane dziewczęta musiały nasłuchiwać rozmów dookoła. Pierwsze imię męskie, które usłyszały, miało zwiastować przyszłego małżonka.
Inna wróżba oparta była o zwierzęta domowe. Panny rozdawały zwierzętom przysmaki. Ta, której przekąskę wybrało dane zwierzę, miała najszybciej wyjść za mąż. Na porządku dziennym było również lanie wosku.
W celu upamiętnienia tradycji można spędzić Sylwestra pod znakiem wróżb i przepowiedni.

Łuska na szczęście
Jedną z sylwestrowych tradycji jest umieszczenie w bucie lub portfelu monety na szczęście. Tradycja ma zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku.

Zimne ognie zamiast fajerwerków
Najlepszą alternatywą dla fajerwerków są zimne ognie. Ich walory wizualne ucieszą niejedno oko, przy czym są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż sztuczne ognie. Pamiętajmy, by nie zostawiać patyczków na ulicy - zużyte ognie powinny trafić do kosza. Upewnijmy się najpierw, że wypaliły się do końca.

Sprzątanie może wykurzyć szczęście
O ile większość dużych okazji poprzedzają świąteczne porządki, o tyle ostatni dzień roku rządzi się odwrotną zasadą - zgodnie z przesądem w Sylwestra nie wolno sprzątać! Dawniej wierzono, że wraz z brudem i zanieczyszczeniami można było wykurzyć również szczęście.
Chcesz postąpić zgodnie z tradycją? Nie sprzątaj w Sylwestra!