Osoby w wieku 15-18 lat mogą połączyć naukę z pracą zawodową, tzn. uczeń uzyska przyuczenie do wybranego zawodu. W przypadku absolwentów gimnazjum, zainteresowani mogą uczyć się w Zasadniczej Szkole Zawodowej albo skorzystać z rzemieślniczej nauki zawodu u pracodawcy, zakończonej egzaminem nadającym tytuł zawodowy. Za praktyki, jakie zapewni hufiec, uczniowie dostaną wynagrodzenie.
Przeczytaj także: Przetestowali nową pracownię praktycznej nauki zawodu [wideo]
Można kształcić się prawie w każdym zawodzie. - Przeważają murarze, mechanicy, kucharze, piekarze, cukiernicy, sprzedawcy, fryzjerzy, stolarze - wymienia Magdalena Walczak-Baranowska, pełniąca obowiązki komendanta hufca pracy. - Kształcimy też w bardziej oryginalnych zawodach, jak bieliźniarz, introligator, szklarz, zdun, drukarz, sztukator czy rolnik.
W wolnym czasie młodzież za darmo korzysta z kół zainteresowań i zajęć sportowych. Czeka na nią także bezpłatny udział w obozach (np. konnych) i wycieczkach. Młodzi ludzie uczestniczą w międzynarodowych wymianach młodzieży (Austria, Francja, Litwa) oraz projektach unijnych, gdzie korzystają z bezpłatnych konsultacji z psychologiem czy doradcą zawodowym.
Mają również nieodpłatne kursy angielskiego, warsztaty komputerowe i korepetycje z wybranych przedmiotów. Zainteresowani w wieku 18-25 mają szansę ukończyć bezpłatnie kurs zawodowy i zrobić prawo jazdy.
Czytaj e-wydanie »