Akcja ta jest jedną z cyklu sześciu Dni Dawcy organizowanych w klinikach pediatrycznych na terenie Polski. Dodajmy - w takich, w których leczone są dzieci chorujące na białaczkę. Cel Dnia Dawcy polega na pozyskaniu potencjalnych dawców komórek macierzystych. Odbywa się to przez rejestrację osoby chętnej, od której pobierana jest niewielka ilość - 4ml - krwi.
Przeczytaj także: Znalazł się dawca dla chorej Zuzi! Operacja już niedługo
Z otrzymanej próbki krwi lub wymazu ze śluzówek jamy ustnej określony zostaje tzw. antygen zgodności tkankowej HLA. Jest to swoisty kod genetyczny, pozwalający na potwierdzenie dopasowania potencjalnego dawcy i pacjenta (biorcy), co w efekcie umożliwi dokonanie przeszczepu. Zgodność (pokrywanie się w znacznym stopniu) cech tkankowych pacjenta oraz dawcy jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia oraz sukcesu przeszczepu komórek macierzystych.
Zarejestrować się może każda osoba w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, w dobrej kondycji zdrowotnej, ważąca minimum 50 kg.
Im więcej potencjalnych dawców, tym lepiej. Powód? Odszukanie odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych jest niezwykle trudne. A w Polsce co druga osoba potrzebująca nie znajduje swojego tak zwanego bliźniaka genetycznego.
Dzisiejsza akcja odbędzie się w holu Poradni Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Osoby chętne mogą się rejestrować w godzinach od 11 do 17.
Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty.
Akcję organizuje Collegium Medicum oraz Szpital Uniwersytecki nr 1 wraz z Fundacją DKMS Polska i Fundacją Spełnionych Marzeń.
Czytaj e-wydanie »