Nie żyje Edmund Piękny, honorowy obywatel Chojnic

Redakcja
Niemal do końca Edmund Piękny zachował jasny umysł i lubił dyskutować o tym, co dzieje się w Chojnicach i w kraju
Niemal do końca Edmund Piękny zachował jasny umysł i lubił dyskutować o tym, co dzieje się w Chojnicach i w kraju Janina Waszczuk
Nie będzie już z kim zażarcie dyskutować i kłócić się o to, jak ma wyglądać nasza mała ojczyzna...

Wczoraj wieczorem w chojnickim szpitalu zmarł Edmund Piękny, prawnik i społecznik, zaangażowany prawie do ostatka w życie Chojnic.

Pogrzeb honorowego obywatela miasta nastąpi w sobotę. O godz. 11.25 wprowadzenie zwłok do bazyliki mniejszej, o godz. 11.30 różaniec, o godz. 12 przejście z bazyliki na cmentarz parafialny.

- Poznaliśmy się, jak miałem 27 lat - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Byłem wtedy przewodniczącym komisji budżetu, a Edmund Piękny - komisji rewizyjnej. Pierwszy raz będę przemawiał na pogrzebie i zastanawiam się, co mam powiedzieć, bo przecież o mecenasie można mówić wiele...

Czytaj też: Edmund Piękny ma 90 lat

Faktycznie Edmund Piękny życiorys ma bardzo bogaty. Urodził się 5 sierpnia 1919 r. w Jarmużynie. Wychowywał się w Fordonie, uczęszczał do gimnazjum i liceum humanistycznego Bydgoszczy, maturę zdał w 1939 r. Na początku okupacji został aresztowany i do końca wojny jako więzień polityczny przebywał w więzieniu w Koronowie. Po wojnie od 15.02.1945 r. przez pół roku pełnił funkcje burmistrza Fordonu.

Zawarł związek małżeński z chojniczanką Jadwigą Osowicką, po czym przeniósł się do Chojnic. Pracował jako kierownik referatu prawnego w Starostwie Powiatowym, równocześnie studiując na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1951 roku uzyskał dyplom magistra prawa.

Będąc prezesem Spółdzielni Pracy Budowlanej "Zjednoczenie", założył przy tej firmie orkiestrę dętą. W 1952 roku podjął pracę radcy prawnego, w późniejszym czasie został także wpisany na listę adwokatury w Bydgoszczy. Jako bezpartyjny działacz społeczny przez szereg lat pełnił funkcję przewodniczącego Powiatowego Komitetu FJN. Przez dwie kadencje był radnym PRN. Ponownie radnym został po odrodzeniu samorządów w III RP: w 1990 roku wybrany radnym rady Miejskiej z ramienia Komitetu Obywatelskiego przez dwie kadencje przewodniczył komisji rewizyjnej, w trzeciej kadencji komisji prawno-ekonomicznej. Od 1990 roku długoletni prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Członek towarzystwa śpiewaczego "Lutnia" i jej długoletni prezes. Inicjator budowy pomnika ofiar faszyzmu przy ul. Gdańskiej (1959), fundacji tablicy pomordowanych księży (1989) i wzniesienia krzyża w Dolinie Śmierci (1991).

Był inicjatorem zmiany nazwy chojnickiego szpitala im. dr. Baranowskiego na dr. Łukowicza. Od 1993 roku nawiązał współpracę z holenderską fundacją charytatywną, co przy aktywnym udziale Fundacji dla Zdrowia zaowocowało wydatną pomocą materialną, udzielaną osobom niepełnosprawnym, domom dziecka, szpitalom oraz hospicjom w Chojnicach i regionie.

Pośredniczył w kontaktach Chojnic z miastami Waalwijk w Holandii i Emsdetten w Niemczech. W 2007 r. założył stowarzyszenie pod nazwą Rada Seniorów, którego był prezesem. Życiowym hobby było dla niego poznawanie świata. Zwiedził m.in.: b. Związek Radziecki, kraje bałtyckie, Chiny, Tajlandię, Malezję, Singapur, Australię, Egipt, Stany Zjednoczone oraz całą Europę.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymał 23.09.2002 r.

29 sierpnia 2015 r. Edmund Piękny został uhonorowany przez wojewodę pomorskiego Ryszarda Stachurskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie to zostało przyznane na wniosek burmistrza Chojnic przez prezydenta RP za liczne działania Edmunda Pięknego na rzecz miasta i jego mieszkańców.

(informacje biograficzne za Bedekerem chojnickim i ze strony internetowej miasta)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie