Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie żyje kapitan Mieczysław Kaczmarczyk, żołnierz niezłomny, ustczanin, uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kpt. Mieczysław Kaczmarczyk
Kpt. Mieczysław Kaczmarczyk Archiwum
W czwartek 23 listopada w wieku 96 lat zmarł kapitan Mieczysław Kaczmarczyk, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, uhonorowany w tym roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Mieczysław Kaczmarczyk ps. Kalina, Ryś, urodził się 10 lipca 1927 roku w Psarach koło Pułtuska. W 1943 roku w wieku 16 lat wywieziony został na roboty przymusowe do Prus Wschodnich, a w lipcu 1944 roku karnie przetransportowany do filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Insteburgu. Uciekł stamtąd po kilkunastu dniach, wrócił w rodzinne strony i wstąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. W marcu 1945 roku żołnierzy AK z jego oddziału aresztowało NKWD. „Ryś” uniknął zatrzymania dzięki temu, że przebywał w sąsiedniej wiosce. W obliczu zagrożenia wstąpił do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Puszczy Białej.

Uczestniczył w licznych akcjach przeciwko NKWD, UB, MO i KBW. W lipcu 1946 roku został ranny w nogę i tymczasowo urlopowany. W kwietniu 1947 roku na polecenie dowództwa oddziału NSZ ujawnił się w ramach amnestii.

Jesienią 1947 roku został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. Ukończył oficerską szkołę samochodową. Jako oficer LWP nie chciał zapisać się do partii komunistycznej, ani podjąć współpracy z bezpieką. Informacja Wojskowa trafiła na ślad działalności porucznika Mieczysława Kaczmarczyka w NSZ. W 1953 roku marszałek Konstanty Rokossowski zdegradował oficera do stopnia szeregowca. Wówczas też Mieczysław Kaczmarczyk został dyscyplinarnie wyrzucony z wojska. Przez wiele lat był inwigilowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Nie mógł znaleźć pracy. Bardzo często zmieniał miejsca zamieszkania. Osiedlił się w Słupsku, gdzie pracował jako instruktor i wykładowca w Ośrodku Szkolenia Kierowców, a w 1997 roku zamieszkał wraz z żoną w Ustce. Z powodu braku w latach 90. XX wieku na Pomorzu Środkowym struktur Związku Żołnierzy NSZ był członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2022 roku został honorowym członkiem Związku Żołnierzy NSZ Okręg Szczecin.

Mieczysław Kaczmarczyk w 2006 roku został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Został uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem "Pro Patria". 17 listopada 2022 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Mieczysława Kaczmarczyka Medalem Pro Bono Poloniae.

Bohater został uhonorowany nadanym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, którym w imieniu Prezydenta RP odznaczył go II wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski oraz awansem na stopień kapitana, przyznanym decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 maja 2023 roku na wniosek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Szczecin. Uroczystość odbyła się w czerwcu w usteckim ratuszu.
- Ku chwale Ojczyzny - dziękował po żołniersku kpt. Mieczysław Kaczmarczyk za najwyższe wyróżnienia.

Pożegnanie kpt. Mieczysława Kaczmarczyka odbędzie się w sobotę 25 listopada. O godzinie 13 msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela w Ustce, o godzinie 13.40 ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Ustce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska