Nasz Czytelnik od jakiegoś czasu zwraca uwagę na niebezpieczny zjazd na jego posesję przy drodze wojewódzkiej nr 236 kawałek za przejazdem pod S5.
- Jadąc od Świecia, gdy skręcam w lewo w kierunku mojej posesji, to zawsze obawiam się, że samochód jadący za mną zacznie mnie wyprzedzać i dojdzie do niebezpiecznego wypadku - opowiada.
I nie jest gołosłowny, ponieważ nie dalej jak w okolicach Wszystkich Świętych w ub. r. w tym właśnie miejscu wyprzedzający samochód uderzył w auto skręcające do jego posesji.
Co to za głośny huk w powiecie?! To samoloty?
- Okazało się, że kierunkowskaz, jaki włączył ten pan nie był wystarczającym powodem, żeby nie wyprzedzać jego auta - opowiada Czytelnik. - Uszedł z tego z życiem, ale samochód został całkowicie zniszczony i to jeszcze na dodatek z jego winy, jak uznała policja. No to ja apeluję, żeby na odcinku poprzedzającym zjazd zrobić zakaz wyprzedzania, bo kiedyś dojdzie tutaj jednak do tragedii. Dzwoniłem w tej sprawie do zarządu dróg wojewódzkich, ale żadnej reakcji.
Okazuje się, że po pierwsze telefon to za mało, a poza tym, to nie zarządca drogi decyduje o organizacji ruchu na niej.
- Wszelkie wnioski związane ze zmianami w organizacji ruchu powinny być kierowane do organu zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich, czyli Departamentu Infrastruktury Drogowej i Bezpieczeństwa Ruchu Urzędu Marszałkowskiego - podaje Michał Sitarek z ZDW w Bydgoszczy, ale przyznaje: - Zdarza się jednak, że trafiają one do nas, wówczas przekazujemy je do rozpatrzenia właściwemu organowi. Często po sprawdzeniu miejsca w terenie od razu je opiniujemy.
To wprawdzie nie zarządca drogi decyduje o organizacji ruchu, ale ewentualne zmiany wymagają opinii zarządcy oraz m.in. policji. Bywa, że dochodzi do wspólnej wizji lokalnej; zbiera się tzw. komisja bezpieczeństwa.
Sitarek jednocześnie informuje, co powinien zawierać wniosek o zmianę:
★ dane wnioskodawcy,
★ adresata (Departament Inwestycji Drogowych i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń,
★ miejsce wprowadzenia zmiany (nr drogi, lokalizacja na jakiej długości),
★ proponowana zmiana,
★ uzasadnienie.
Jak długo czekamy na reakcję na wniosek?
- W związku z tym, że decyzję podejmuje grono, które musi się spotkać, a czasem wybrać na miejsce, zwykle czekamy aż wniosków jest kilka. Nie ma konkretnych terminów. Informujemy wnioskodawców o wpłynięciu dokumentów, a potem o decyzji - mówi Beata Krzemińska, rzecznika urzędu marszałkowskiego.
Zapytaliśmy też policję o określenie, kto jest uznawany winnym sytuacji, gdy dochodzi do zderzenia wyprzedzającego ze skręcającym.
- Takie przypadki są rozpatrywane indywidualnie - wyjaśnia mł. asp. Joanna Tarkowska z KPP Świecie. - Funkcjonariusze oceniają, m.in. po uszkodzeniach aut, kiedy rozpoczęły się manewry skrętu oraz wyprzedzania. Samo włączenie kierunkowskazów nie zwalnia z konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5