Wiedza Moniki Rezmer na temat spektrum autyzmu jest poszukiwana przez rodziców w całej Polsce.
Współzałożycielka stowarzyszenia „Niebieski klucz” w Świeciu poświęciła całą energię, by pojąć spektrum autyzmu, odkąd u jej syna zdiagnozowano zespół Aspergera. Doświadczeniem podzieliła się w książce pt. „Niebieski chłopiec”, którą podpisywała m.in. w Bydgoszczy.
Spotkanie na Barce Lemara zorganizowało bydgoskie wydawnictwo Ezooneir.com .
- Jedna z pań powiedziała mi tam, że jej syn przeczytał moją książkę i poprosił, żebym napisała drugą część, ale od strony dzieci a nie rodziców – opowiada autorka. - To mnie bardzo zainspirowało, ponieważ dzieci ze spektrum autyzmu często uważają, że nie rozumiemy, co do nas mówią.
Pierwsza część opowiada o trudnościach, z jakimi mierzą się rodzice - z powodu nauczycieli, urzędników, braku klas integracyjnych oraz przemocy rówieśniczej wobec swoich dzieci. W książce znajdziemy też obrazy Moniki Rezmer, które nawiązują do spektrum autyzmu.
Dochody ze sprzedaży tej książki zostają w wydawnictwie, a potem będą przeznaczone na wydanie drugiej części.
- Nie zarabiam na tym ani grosza, celem jest pomoc ludziom, którzy mają podobne problemy, jak ja – podkreśla autorka.
Odzew czytelników z całej Polski ją zaskoczył.
- Wkrótce wybieram się na kolejne spotkanie autorskie, tym razem do Olsztyna – cieszy się Monika Rezmer. - Pracuję też nad bajkami terapeutycznymi dla dzieci, które pomogą im zapanować nad emocjami.
Coraz więcej ludzi ze spektrum autyzmu
Według Najwyższej Izby Kontroli liczba osób ze spektrum autyzmu rośnie bardzo szybko.
- W latach 80-tych autyzm na świecie diagnozowano u jednego na dwa tysiące dzieci, obecnie u jednego na sto - czytamy w raporcie NIK. - W Polsce blisko jedna piąta wszystkich niepełnosprawnych w wieku do lat 16 to osoby autystyczne lub z zespołem Aspergera.
Autyzm uznaje się za jedno z najcięższych zaburzeń rozwojowych. Najczęściej pojawia się przed trzecim rokiem życia. Zespół Aspergera klasyfikuje się jako oddzielne zaburzenie, bo różni się stopniem nasilenia i rodzajem występujących problemów. U 50 - 75 proc. dzieci z autyzmem diagnozowana jest dodatkowo niepełnosprawność intelektualna. Osoby z zespołem Aspergera zwykle pozostają w normie intelektualnej, a 10 proc. z nich ma zdolności specjalne.
