Śmiertelnie niebezpieczna gra "Niebieski wieloryb". Jest już pierwsza ofiara z regionu radomskiego? Taką informacje przekazał serwis internetowy "Echa Dnia". Pewne jest to, że 14-latka z Pionek podjęła w sobotę wieczorem nieudaną próbę samobójczą.
Do dramatycznych wydarzeń miało dojść w sobotę wieczorem w jednym z mieszkań bloku przy ulicy Aleje Lipowe. 14-latka zażyła dużą dawkę leków. Potem nastolatka została przewieziona do szpitala w Kozienicach. Tamtejszą policję o całej sprawie zawiadomili jej rodzice. Niewykluczone, że próba samobójcza miała związek ze śmiertelnie niebezpieczną grą "Niebieski wieloryb", która do Polski przywędrowała z Rosji.
Policja w Szczecinie o niebezpiecznej grze Niebieski Wieloryb.
Niebieski wieloryb: gra, która może doprowadzić do samobójstwa [zasady, zadania]
Na czym polega gra Niebieski Wieloryb? Niebieski wieloryb - zadania, Niebieski wieloryb - gra , Niebieski wieloryb – zasady albo Blue Whale Challange – te hasła od kilku dni wywołują trwogę u rodziców dzieci i nastolatków. Dlaczego? Gra Niebieski wieloryb to bowiem śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów podstawówek i gimnazjów.
NIEBIESKI WIELORYB - ZASADY, ZADANIA - SPRAWDŹ
Niebieski Wieloryb (Blue Whale Challenge) - gra, jak się ją nazywa, polegająca na tym, że trzeba podjąć wyzwanie (challange), które wyznacza „opiekun”. W Rosji, skąd trend przyszedł do Polski, doszło już do samobójstw młodych ludzi. Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy - dzieci - dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory. "Zabawa" kończy się samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda? W "Dzień Dobry TVN" Łukasz Wojtasik, koordynator programu "Dziecko w sieci", powiedział jak chronić najmłodszych przed dostępem do niebezpiecznych zakątków Internetu.
,Co piąty rodzic nigdy nie rozmawiał ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to zrobili, tylko połowa poruszała temat treści. 53 proc. opiekunów deklaruje, że ustaliła ze swoimi dziećmi zasady korzystania z internetu. Problem polega na tym, że zazwyczaj dotyczą one jedynie limitu czasu. Tylko 13 proc. rodziców stosuje oprogramowanie filtrujące w komputerze lub laptopie, zaś wykorzystywanie go w tabelach i smartfonach używanych przez dzieci potwierdza jedynie kilka procent z nich. Tymczasem eksperci alarmują, że dla najmłodszych jak i starszych dzieci kontakt z pornografią, czy brutalną przemocą, jaką bez większego problemu można znaleźć w sieci, może być szokiem, z którym trudno jest im sobie poradzić. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby z jednej strony chronić dzieci przed takimi sytuacjami, a z drugiej odpowiednio na nie reagować..
Zaleca się wykonanie pięciu prostych kroków:
- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu.
- Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.
- Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.
- Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.
- Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.