Artyści przyjechali
na III Międzynarodowy Plener Malarski "Kujawskie klimaty", zorganizowany w ramach "Spotkań Kultur Świata".Tym razem kujawskie klimaty mają ich natchnąć do zmierzenia się z tematem: "Niebo dla wszystkich."
Twórcy rezydują w Rancho Pod Olszyną w Nowym Ciechocinku. Natasza Piskorska z Torunia, której przy malowaniu towarzyszy niespełna dwuletnia córeczka, pokazuje gotową "Naukę latania". Gotowe do prezentacji są też prace ciechocinianina, prof. Wiesława Dembskiego.
- To dopiero pierwsze przymiarki - krygowała się w środę wieczorem Izabela Zabierowska z Wiednia, siedząca na podłodze wśród słoików z farbami. Za to Inge Schulz-Winter z Niemiec chętnie pozuje ze swoją pracą, utrzymaną w barwach nieba.
W holu, nieopodal kominka klęczy na podłodze Linas Domarackas z Litwy. Maluje plakat z napisami w języku litewskim, zapraszający na otwarcie wystawy poplenerowej. Wiktor Gajda z Warszawy jeszcze nie wie, co pokaże w niedzielę. Na razie myśli o swojej wieczornej prezentacji. Bo podczas kilkudniowego pleneru co wieczór artyści
siadają przy kominku
i dyskutują o sztuce oraz po kolei prezentują swoje artystyczne dokonania. W środę wypadło na Wiktora Gajdę i Ra'anana Harlapa. Będą debatować do późnej nocy, by o świcie zerwać się do pracy. Ra'anan jak co rano, już po 5.00, będzie spacerował boso po zroszonej trawie. - W Tel Awiwie tego nie mam - zachwyca się naszą przyrodą. Jest zauroczony Polską, do której przyjechal po raz pierwszy. Fascynuje go wszystko: architekltura, krajobrazy, ludzie. - Dla mnie to
całkiem nowy świat
- przyznaje. Gospodynią pleneru jest Elżbieta Pietrzykowska. To ona dotarła do artystów, którzy przyjechali w tym roku do Ciechocinka. Nie brakuje malarzy kujawskich. W tym roku prócz prof. Dembskiego udział w plenerze biorą Joanna Żelaskiewicz-Zielińska i Jerzy Kędzierski. Wszystkich twórców będzie można spotkać na poplenerowej wystawie.
Niebo dla wszystkich
Jadwiga Aleksandrowicz

"Sztuka latania" Nataszy Piskorskiej. Na zdjęciu autorka i towarzysząca jej podczas pleneru córeczka Nina.
Dziewięcioro artystów plastyków z Austrii, Izraela, Litwy, Niemiec i Polski od kilku dni przygotowuje prace na plenerowy wernisaż, który odbędzie się w niedzielę w stadninie koni.