Urodzony przy ul. Wileńskiej w Bydgoszczy, autor największego wywiadowczego sukcesu międzywojennej Polski, jest patronem tej placówki.
Rok 2015 to nie tylko "okrągła" rocznica zakończenia najkrwawszego w dziejach świata konfliktu zbrojnego. To także ważne dla dziejów, nie tylko Polski, daty związane z Marianem Rejewskim, matematykiem i kryptologiem, pogromcą niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W przyszłym roku przypada 110. rocznica urodzin i 35. śmierci tego najwybitniejszego bydgoszczanina.
Pojawia się więc znakomita okazja, by przypomnieć zasługi człowieka, który przyczynił się do tego, że wojna trwała krócej. To nasz genialny matematyk, wespół ze swoimi kolegami z Biura Szyfrów Oddziału II sprawił, że w 1945 r. na hitlerowskie Niemcy nie spadła bomba atomowa, i że udało się ocalić kilka milionów istnień ludzkich. O zasługach polskich kryptologów w skróceniu wojny mówił w 2004 r., podczas zorganizowanej w Bydgoszczy pierwszej, międzynarodowej konferencji poświęconej bohaterom Enigmy, amerykański historyk David Kahn, wybitny znawca kryptologii.
Decyzja należy do Rady Miasta. Członkowie jeszcze nieformalnego komitetu organizacyjnego ustalili, że w najbliższych dniach stosowne pismo trafi do rąk Romana Jasiakiewicza, przewodniczącego RM.
Czytaj e-wydanie »