Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieczynny młyn w Kcyni przejdzie metamorfozę. Koncepcje robią wrażenie

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Tak wyglądać ma dawny młyn przy ul. Podgórnej w Kcyni po zakończeniu rewitalizacji budynku.
Tak wyglądać ma dawny młyn przy ul. Podgórnej w Kcyni po zakończeniu rewitalizacji budynku. Gmina Kcynia
Młyn w Kcyni zamknięty został na cztery spusty pod koniec lat 80. Zdawało się, że nic już nie uratuje budynku, a jednak. Gmina chce zrewitalizować obiekt i nadać mu nowe funkcje.

Od wielu lat nieczynny młyn przy ul. Podgórnej w Kcyni jest ruiną stwarzającą zagrożenie dla tych, którzy chcieliby wejść do środka. Mąkę przestano tu wytwarzać pod koniec lat 80. Kilkadziesiąt lat później zdemontowano i usunięto z wnętrza wszystkie maszyny. Wydawało się, że los budowli jest przesądzony. Władze gminy postanowiły jednak zrewitalizować młyn i nadać mu nowe funkcje.

Naprawy i walka o kasę

Pierwsze działania podjęte zostały już w 2021 r Wykonano wówczas konieczne naprawy. Rozpoczęła się także walka o fundusze zewnętrzne. Pojawienie się szansy na rewitalizację obiektu ze środków z Polskiego Ładu spowodowało, że latem br. samorząd ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania budynku dawnego młyna w Kcyni.

To Cię może również zainteresować

Zarządzenie w tej sprawie ówczesny burmistrz Marek Szaruga podpisał 16 sierpnia br. Była to jedna z ostatnich decyzji podjętych przez włodarza Kcyni przed jego niespodziewaną śmiercią 19 sierpnia 2023 r. Projekt kontynuuje jego następca Wojciech Niemczyk, któremu decyzją premiera Mateusza Morawieckiego powierzone zostały obowiązki burmistrza Kcyni do czasu wyborów samorządowych.

Koncepcje do wyboru

Twórcy koncepcji mieli trudne zadanie. W ratuszu chciano, by uwzględnili w swoich pracach fakt, że w budynku po młynie funkcjonować mają w przyszłości m. in. sale muzealne - Izba Pałucka i Izba Pamięci prof. Jana Czochralskiego. Wygospodarować mieli także przestrzeń kulturalną, gdzie odbywać by się mogły małe koncerty i warsztaty. Za niezbędną uznano także w ratuszu przestrzeń przeznaczoną na działalność gastronomiczną (kawiarnia lub restauracja). Jak sobie poradzili?

- Do konkursu zgłoszono 10 prac. Komisja wzięła pod uwagę walory architektoniczne i urbanistyczne koncepcji, jej funkcjonalność, a także oryginalność projektu i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań – informowali po ogłoszeniu wyników konkursu pracownicy Urzędu Miejskiego w Kcyni.

Zwyciężyła koncepcja stworzona przez trzech autorów: Marię Hofman, Katarzynę Karczewską i Mikołaja Szewko. To oni wygrali i zgarnęli nagrodę w wysokości 10 tys. zł brutto.

„Zwycięska praca zachowuje charakter budynku dawnego młyna. Autorzy jak najwięcej elementów całej struktury zachowali” - chwalą projekt członkowie komisji konkursowej, której przewodniczył Wojciech Niemczyk.
Wstępna wizja już jest. Teraz czas na konkrety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska