Niedziela Palmowa to dzień, który rozpoczyna Wielki Tydzień, będący czasem duchowego przygotowania do świąt Wielkanocy. W Kościele katolickim jest to moment, kiedy wierni wspominają uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Liturgia tego dnia zaczyna się od procesji z palmami, które symbolizują zarówno męczeństwo Chrystusa, jak i odradzające się życie.
W Aleksandrowie Kujawskim, w parafii Przemienienia Pańskiego, Niedziela Palmowa obchodzona jest jak wszędzie bardzo uroczyście.
Podczas mszy dla dzieci, poświęcenie palm odbyło się przed kościołem, po czym nastąpiła uroczysta procesja wokół kościoła. Palmy, które są przynoszone przez wiernych, mają różnorodne formy – od tradycyjnych po nowoczesne.
Wierni przez cały rok przechowują poświęcone palmy, które w kolejną Środę Popielcową zostaną spalone. W tym roku w Aleksandrowie Kujawskim nie brakowało palm ręcznie przygotowanych, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Dawniej na Kujawach palmy były skromne, nie tak bogate i kolorowe jak obecnie. Zwyczaj kolorowych palm przywędrował z Wileńszczyzny, wcześniej nasze prababcie do gałązek bazi i bukszpanu przywiązywały jedynie wstążkę.
Do dziś z najpiękniejszych palm w Polsce słyną Kurpie.
Od zawsze wierzono, że poświęcona palma ma ogromną moc i z wielkim szacunkiem obchodzono się z nią w domu. Najpiękniejsze wkładano za święte obrazy. Tradycja ta jest pielęgnowana do dziś, a palmy są symbolem wiary i nadziei na lepsze jutro.
Na zakończenie Eucharystii w Aleksandrowie Kujawskim, proboszcz ks. Andrzej Zdzienicki oraz katechetka Urszula Kotnowska wybrali najciekawsze palmy przygotowane przez dzieci i ich rodziców. Konkurs ten jest nie tylko okazją do zaprezentowania talentów artystycznych, ale także sposobem na wspólnie spędzony czas, podczas wykonywania palmy.
Na wszystkich uczestników konkursu czekały nagrody, co dodatkowo motywowało do zaangażowania i kreatywności. Aż dziesięć najciekawszych otrzymało większe upominki.
