Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia w kościele odczytywana jest Męka Pańska. Niedziela Palmowa to też Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Słowa Twego” - tak brzmi hasło tegorocznych dni.
Palma wielkanocna kiedyś i dziś
Palmy, które przynosimy do kościoła i są tam święcone, symbolizują odradzające się życie, zwycięstwo życia nad śmiercią. Po poświęceniu plamę powinno się umieścić w domu za krzyżem lub świętym obrazem.
Niedziela Palmowa 2019: 14 kwietnia
Dawniej wielkanocne palmy powstawały z gałązek wierzbowych, przewiązywano ją czerwoną wstążką. Z czasem do takiej wiązki dołączały inne rośliny, w tym kwiaty, strojono je także kwiatami z bibuły.
Dziś palmy bardziej przypominają pałki złożone z barwionych suszonych roślin, traw, suchołusek. Zwłaszcza przed kościołami w dniu Niedzieli Palmowej pojawiają się w sprzedaży - obok palm-pałek - także przypominające bardziej bukiety, wiązanki bazi i brzozowych gałązek.
Palmy nie można było wyrzucić, starą należało spalić, nową ustawić na honorowym miejscu, np. w oknie domu, co miało zapewnić szczęście. Co z uzyskanym popiołem? Jest wykorzystywany w środę popielcową do posypywania głów.
Niedziela Palmowa, Wielkanoc i tradycje ludowe
O Wielkanocy w tradycji ludowej pisze na swojej stronie m.in. Parafia Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Duchowni przypominają, jak duże znaczenie przywiązywano do gałązek wierzbowych, święconych w Niedzielę Palmową.
"Wiązało się to z prastarym kultem wiecznie żywej gałązki - drzewa życia. Szczególnie w XVII i XIX w. istniało głębokie przekonanie wśród ludu wiejskiego o czarodziejskiej mocy tej zielonej różdżki". Po II wojnie nadal gdzieniegdzie żywy był zwyczaj połykania baziek wierzbowych, co miało uchronić m.in. przed bólem gardła, dać siły, a nawet uzdrawiać. "Właśnie dlatego utykano je w polu, w zabudowaniach gospodarczych, w domach za obrazy oraz przy ich pomocy wypędzano pierwszy raz bydło w pole i na łąki".
Źródła: episkopat.pl, milosierdzie.com
