Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy -
Skontaktowała się z nami Czytelniczka: - Pod koniec kwietnia, w związku z pandemią, pracodawca obniżył mi wymiar czasu pracy o 20 proc. i o tyle samo obniżył wynagrodzenie. Pod koniec maja poszłam na zwolnienie lekarskie, na którym byłam dwa miesiące. Świadczenie ze ten czas miałam obliczone od obniżonej pensji. Czy teraz mogę składać wniosek o wyrównanie chorobowego? Jeśli tak, to do kogo: do pracodawcy czy do ZUS?
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, nie ma dla naszej Czytelniczki dobrych wieści.
- Niestety, ta pani nie spełnia warunków do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia, ponieważ obniżenie wymiaru czasu pracy nie nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku - zaznacza Krystyna Michałek.
Pieniądze nie z automatu, tylko trzeba złożyć wniosek
Niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Świadczenie będzie policzone tak, jak wcześniejsze - sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku.
Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Żeby otrzymać wyrównanie, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli jest nim pracodawca, to wniosek należy mu przekazać. Pozostałe osoby składają wniosek w ZUS. Nie ma sformalizowanego wzoru. Wystarczy, żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.
Sprawę załatwimy przez PUE
Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58. ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszenie etatu nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19.
Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać ten wniosek do ZUS z informacją, że obniżenie etatu było związane z COVID-19 . Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS dołączając do niego skan wniosku.
ZUS albo pracodawca przelicza podstawę wymiaru zasiłków już wypłaconych za okres:
- po 30 marca br. dla pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu lub wobec których zawarto porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te wynikają-ce z umowy o pracę,
- po 23 czerwca br. dla osób, którym wymiar czasu pracy został obniżony maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, zatrudnionych u pracodawcy, któremu zmniejszyły się przychody i w związku z tym istotnie wzrosły obciążenia funduszu wynagrodzeń,
- po 25 sierpnia br. dla osób, którym wprowadzono na czas określony - nie dłuższy niż do końca danego roku budżetowego - mniej korzystne warunki zatrudnienia niż te wynikające z umowy o pracę.
