Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalne automaty do gier. Od lat działają bez licencji, a KAS wciąż zabezpiecza kolejne

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W sprawie klubu działającego w Bydgoszczy zatrzymano ponad 30 osób.
W sprawie klubu działającego w Bydgoszczy zatrzymano ponad 30 osób. Policja
Wszystkie automaty typu "jednoręki bandyta" działające poza kasynami działają nielegalnie. Ostatnie licencje wydane przed wejściem w życie tzw. ustawy hazardowej wygasły w 2015 roku. Prokuratura potwierdza, że w ostatniej głośnej sprawie z Bydgoszczy występuje znany biznesmen Adam G.

Zobacz wideo: Takie są kary dla pijanych kierowców

W ostatnim czasie w regionie miały miejsce dwie duże akcje Krajowej Administracji Skarbowej i policji związane z zatrzymaniem nielegalnie działających automatów do gier. Pod koniec czerwca zastosowano areszt tymczasowy wobec pięciu podejrzanych w sprawie klubu "Bitcoin" przy ulicy Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Nadzorująca postępowanie w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Poznaniu potwierdza, że wśród zatrzymanych w czerwcu jest również dobrze znany policji, a także sądom przedsiębiorca Adam G. oraz jego żona Sara G.

- Od czasu tej realizacji nie przedstawiono w sprawie nikomu nowych zarzutów - dodaje prokurator Anna Marszałek.

Biznesmen już w 2013 roku został zatrzymany podczas ogólnopolskiej akcji CBŚ i Służby Celnej wymierzonej w internetowy hazard. Firma G. miała umożliwiać to pod przykrywką gry giełdowej. O G. pisaliśmy też w 2015 roku, kiedy przyjrzeliśmy się jego "potyczkom" z... drogówką. Wtedy uzyskaliśmy informację z systemu elektronicznego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w którym było zarejestrowanych 25 spraw o wykroczenia drogowe. To między innymi: niestosowanie się do poleceń policji, jazda bez uprawnień, uszkodzenia infrastruktury drogowej.

Według śledczych członkowie zorganizowanej grupy przestępczej organizowali w klubie Bitcoin nielegalne gry hazardowe oraz podejmowali czynności "polegające na udaremnieniu i utrudnieniu organom skarbowym oraz organom ścigania stwierdzenie źródła pochodzenia nielegalnie uzyskanych korzyści finansowych".

Automaty nielegalne od lat

Natomiast w kwietniu tego roku funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS skontrolowali 5 podejrzanych lokali w regionie i zatrzymali 18 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Urządzenia warte ponad 200 tys. zł zostały namierzone w Bydgoszczy, Izbicy Kujawskiej, Lipnie, Golubiu-Dobrzyniu i Strzelnie.

- We wszystkich skontrolowanych przypadkach hazard był urządzany bez wymaganego zezwolenia - informuje KAS.

"Dwa automaty wpadły w ręce mundurowych w podejrzanym lokalu w Izbicy Kujawskiej, gdzie już w ubiegłym roku KAS wykryła nielegalne urządzenia. Lokal był zamknięty przez kilka miesięcy, jednak niespodziewający się kolejnej kontroli właściciel, postanowił wznowić nielegalną działalność. W Bydgoszczy funkcjonariusze zabezpieczyli 7 automatów, na których uprawiany był nielegalny hazard" - czytamy w informacji KAS.

To Cię może też zainteresować

Co ciekawe, w skontrolowanym punkcie w Lipnie trzy automaty były połączone stalowymi prętami, aby utrudnić wyniesienie automatów z lokalu. Funkcjonariusze do ich demontażu potrzebowali szlifierki kątowej i innych narzędzi. - Taka determinacja i pomysłowość przy tworzeniu zabezpieczeń przez osoby organizujące nielegalne gry hazardowe cały czas zaskakują. Nie stanowią one jednak przeszkody dla specjalistów z Krajowej Administracji Skarbowej - informuje bydgoski KAS.

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku i wprowadziła monopol państwa na gry na automatach poza kasynami, a także na urządzanie gier hazardowych przez Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Monopol państwa powierzono od należącej do Skarbu Państwa Spółce z o. o. Totalizator Sportowy.

- W trakcie kontroli prowadzonych między innymi w lipcu tego roku kujawsko-pomorska KAS likwidowała punkty, w których organizowano nielegalny hazard, czyli taki na który ich właściciele nie posiadali zezwolenia - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - W klubach Bitcoin oferowano do sprzedaży kryptowaluty, za które gracz otrzymywał w klubie kupon z kodem QR, który następnie skanował za pomocą kamery przy komputerze i mógł rozegrać nielegalną grę hazardową przez internet.

Od 1 kwietnia 2017 roku wprowadzony został oficjalny rejestr domen internetowych, które nielegalnie oferują gry hazardowe - podkreśla rzecznik. Wpisowi do Rejestru podlegają nazwy domen internetowych wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania zgłoszenia wymaganego zgodnie z ustawą, a które są kierowane do usługobiorców na terytorium Polski. Rejestr zakazanych domen jest jawny, udostępniony publicznie i prowadzi go Ministerstwo Finansów.

- Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zwalczanie nielegalnego urządzania gier hazardowych na automatach i innych urządzeniach poza kasynami oraz nieuprawnionego posiadania automatów i urządzeń do gier hazardowych. Z reguły KAS jest służbą wyspecjalizowaną i inicjującą kontrole w tym obszarze - dodaje Stróżyński.

Kontrole w lokalach w których może dochodzić do organizowania nielegalnych gier hazardowych odbywają się na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska