MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemal połowa pracowników liczy na świąteczne premie przed Bożym Narodzeniem 2022. Co na to pracodawcy? Będą premie, bony [20.12.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Artykuły potrzebne na świąteczne stoły dla zachowania tradycji podrożały w rok nawet dwukrotnie bardziej niż wynosi sam średni wskaźnik inflacji.
Artykuły potrzebne na świąteczne stoły dla zachowania tradycji podrożały w rok nawet dwukrotnie bardziej niż wynosi sam średni wskaźnik inflacji. Adam Wojnar/Polska Press
Premia na koniec roku? To idealny prezent od pracodawcy pod choinkę. Wydatki na większość produktów, które tradycja nakazuje zakupić, by przygotować potrawy na świąteczny stół, w rok podrożała nawet dwa-trzy razy tyle, ile wynosi wskaźnik inflacji. Większość Polaków musi więc drastycznie zaoszczędzić na bożenarodzeniowym menu. Każde wsparcie będzie przyjęte z większą niż zwykle radością. Nawet kosztem skromniejszej firmowej wigilii. A jakie plany względem świątecznych benefitów dla pracowników mają sami pracodawcy?

Spis treści

Premie okolicznościowe, bony towarowe, wigilie firmowe – co w tym roku firmy najczęściej szykują dla pracowników?

Benefity pracownicze 2022 przed świętami: premie świąteczne wciąż najpopularniejsze

Najnowsze dane pokazują, że na popularności wciąż zyskuje przyznawanie premii świątecznych, planuje je 45 proc. przedsiębiorców. Niemal równie popularne jest organizowanie spotkań wigilijnych w miejscu pracy. Więcej niż co trzeci przedsiębiorca deklaruje też, że zafunduje bony podarunkowe.

To wnioski płynące z badania dotyczącego świątecznych inicjatyw dla pracowników, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk.

Dane pokazują, że pracodawcy nieco częściej niż w ubiegłym roku będą przyznawać premie okolicznościowe, obserwujemy tu wzrost z 44 proc. do 45 proc. Natomiast chęć organizacji firmowej wigilii deklaruje dokładnie tylu pracodawców, co w ubiegłorocznym badaniu - 43 proc.

Kupując prezenty można też zrobić prezent sobie - odkładając o 30 dni moment zapłaty bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Nie musisz brać pożyczki. Jak w prosty sposób i bez kosztów ...

Bony podarunkowe planuje przekazać pracownikom 32 proc. respondentów. 23 proc. odpowiada, że pracownicy i ich rodziny mogą liczyć na gwiazdkowe upominki od firmy – ten odsetek jest mniejszy niż w zeszłym roku, gdy wynosił 29 proc. Wśród przedsiębiorców biorących udział w badaniu 14 proc. odpowiada, że nie planuje w tym roku żadnych specjalnych działań (wzrost z 13 proc.).

– Wyraźnie widać, że pracodawcy wrócili do spotkań integracyjnych w zespołach, których zaniechali w okresie pandemii. Z ich perspektywy to doskonała okazja, aby zacieśniać relacje pomiędzy pracownikami, ale także budować dobrą atmosferę w miejscu pracy – mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

- Część firm, nawet jeśli nie może sobie pozwolić na podniesienie wynagrodzeń na stałe, stara się docenić zaangażowanie pracowników choćby taką jednorazową świąteczną premią. Stąd bonusy finansowe i bony towarowe wciąż należą do najważniejszych inicjatyw – dodaje ekspert.

18 proc. firm przy okazji świąt da też pracownikom możliwość zaangażowania się w akcje charytatywne, np. zbiórki darów rzeczowych czy pieniędzy oraz działania wolontariackie.

Wartość benefitów świątecznych rośnie: ile są warte prezenty od pracodawcy 2022

W porównaniu do zeszłego roku obserwujemy wzrost wartości przyznawanych benefitów świątecznych w przeliczeniu na jednego pracownika. Podczas gdy w 2021 roku najczęściej wskazywanym przez pracodawców przedziałem kwot był ten między 100 a 300 zł, to tym razem firmy najczęściej są skłonne przeznaczyć na świąteczne bonusy między 300 a 500 zł. W tym roku takie deklaracje składa 34 proc. badanych. Wzrost w tym przedziale rok do roku jest znaczny, bo aż o 8 p.p. To wyraźny powrót do poziomu sprzed 2 lat.

  • Co piąty respondent chce przeznaczyć w przeliczeniu na jednego pracownika kwotę powyżej 500 zł.
  • Najniższy w historii badania jest odsetek firm, które deklarują przeznaczenie na jedną osobę od 50 do 100 zł. W zeszłym roku było to 9 proc., a w tym zaledwie 6 proc.

Benefity świąteczne obejmują coraz szersze grono pracowników w firmach

80 proc. firm deklaruje, że okolicznościowe premie świąteczne będzie przyznawać wszystkim swoim pracownikom: to więcej o 5 p.p. niż w zeszłym roku. Premie będą też mniej zróżnicowane - ze względu na stanowisko i dział różnicować je będzie 55 proc. firm, podczas gdy jeszcze w zeszłym roku było to 65 proc.

Bony podarunkowe chce natomiast przyznawać wszystkim pracownikom 88 proc. pracodawców. (wzrost o 1 p.p.). W przypadku 53 proc. przedsiębiorstw, które planują taką inicjatywę, wartość bonów podarunkowych będzie zależna od działu czy stanowiska. Tutaj też, jak w przypadku premii, obserwujemy, że trend różnicowania wartości jest w odwrocie. W zeszłym roku wartość bonu uzależniało od działu lub stanowiska 61 proc. firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska